Gjenerali rus i quajtur ‘kasapi i Mariupolit’ është dëgjuar duke qortuar një oficer të vogël për mos prerjen e veshëve të një ushtaraku që ishte kapur duke mos veshur uniformën e tij siç duhet, sipas një telefonate rrëqethëse të përgjuar.

Gjeneral-koloneli Mikhail Mizintsev, i cili është duke mbikëqyrur rrethimin e qytetit ukrainas të Mariupolit, dëgjohet teksa bënte një thirrje private për ti shtrembëruar fytyrën dhe goditur me shishe një ushtar i cili kishte veshur uniformën gabim.

Në videoklip, Mizintsev qortoi oficerin e vogël për mosdisiplinimin e ushtarit dhe e pyeti pse ushtaraku nuk ishte duke ‘çaluar” pas asaj që kishte bërë

“Shikoni atë llum që qëndron atje, duke vrenjtur vetullat, duke më treguar fytyrën e tij të pakënaqur” dëgjohet të ketë thënë Mizintsev në audion e shpërndarë nga Olexander Scherba, ish-ambasadori austriak i Ukrainës.

‘Pse po shërben ende? Dhe pse duhet të humbas kohën time me llumin tuaj? Nëse jeni drejtuesi i një njësie, atëherë ngrihuni.

‘Pse nuk është gjymtuar ende fytyra e tij? Pse askush nuk i ka prerë veshët? Pse ky budalla nuk po çalon ende, dëgjohet duke thënë Mizintsev.

“Natën kur të dalë jashtë, njerëz të panjohur të kërcejnë mbi të. Thjesht të hidhen mbi të pa pushim, ta godasin në fytyrë me shishe dhe të derdhin një litër mbi të’.

Publikimi i klipit audio vjen pasi Mizintsev u identifikua si komandanti që mbikëqyr operacionin në Mariupol, i cili e ka privuar qytetin nga ushqimi, uji dhe energjia për një muaj gjatë bombardimeve të pamëshirshme që kanë vrarë mijëra civilë.

Mizintsev, i cili ka shërbyer si Drejtor i Qendrës Kombëtare Ruse për Mbrojtjen që nga viti 2014, u identifikua si përgjegjës për rrethimin në fillim të kësaj jave kur ai personalisht lëshoi ​​një kërkesë që trupat ukrainase që mbronin portin të dorëzoheshin – të cilën ata e refuzuan.

Kjo do të thotë se Mizintsev ka të ngjarë të ketë dhënë urdhër për të bombarduar një maternitet në qytet që vrau një grua shtatzënë dhe fëmijën e saj të palindur; për të bombarduar një teatër që strehon qindra fëmijë që me gjasë ishin varrosur të gjallë në rrënoja; dhe për të granatuar pa dallim lagjet në sulme që kanë lënë kufoma të kalbura në rrugë.

Olexander Scherba, ish-ambasadori austriak i Ukrainës, këtë javë e quajti Mizintsev “Kasapin e Mariupolit”, ndërsa Oleksandra Matviichuk, kreu i Qendrës së Ukrainës për Liritë Civile, bëri thirrje që ai të përballet me akuzat për krime lufte.

Dhe nuk do të ishte hera e parë që ai jep komanda të tilla të zymta. Në rolin e tij si shefi i mbrojtjes, Mizintsev gjithashtu kishte të ngjarë të kishte ndihmuar në hartimin e strategjisë ushtarake të Rusisë në Siri – duke përfshirë rrethimin e përgjakshëm të Aleppos, i cili ka paralele rrëqethëse me tmerrin që po shkaktohet në Mariupol.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: