Ka muze arti të vendosura në ndërtesa aq të bukura sa që vetë janë kryevepra artistike. Duke lënë mënjanë institucionet e vendosura në ndërtesa historike, por duke e përqendruar vëmendjen te koleksionet e vendosura në arkitekturën bashkëkohore, këtu janë dhjetë vërtet të veçanta, me selinë e tyre aq futuriste sa duket se tashmë kanë një këmbë në të ardhmen.

MUZEU I TË ARDHMËS, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

I hapur më 22 shkurt 2022, është një hapësirë ​​ekspozite për shërbime dhe produkte inovative dhe futuriste. I vendosur në rrethin financiar të Dubait, Muzeu i së Ardhmes propozon tre elementë kryesorë, kopshti i gjelbër që përfaqëson tokën, ndërtesa ovale përfaqëson njerëzimin, ndërsa hapësira boshe në qendër përfaqëson të ardhmen e panjohur.

MUZEU KOMBËTAR I ARTIT MODERN, Osaka, Japoni

Muzeu Kombëtar i Artit në Osaka shtrihet në tre kate në bodrum. Projektuar nga Cesar Pelli & Associates, karakterizohet nga një lojë harqesh metalike që shënojnë pozicionin e saj në sipërfaqe. Struktura strehon vepra të Cezanne, Picasso dhe Ernst, si dhe bëhen ekspozita të përkohshme.

MUZEU GUGGENHEIM, Bilbao, Spanjë

Muzeu Guggenheim në Bilbao është vendosur në një ndërtesë të projektuar nga arkitekti kanadez Frank O. Gehry. I inauguruar në vitin 1997 në kuadër të rivitalizimit të qytetit të Bilbaos, që nga hapja e tij muzeu është zhvilluar në një atraksion të madh turistik.

QYTETI I ARTEVE DHE SHKENCAVE, Valencia, Spanjë

Projektuar nga arkitektët Santiago Calatrava dhe Félix Candela, ai qëndron në shtratin e vjetër të lumit Turia, tashmë të zhvendosur, në një sipërfaqe prej 350,000 m². Është një shembull i arkitekturës organike, e cila falë zgjidhjeve avangarde ndërtimore arrin të harmonizojë elementet me përmbajtjen. Në të njëjtën kohë, përmes lojës së ngjyrave midis blusë së pellgjeve të mëdha në ajër të hapur dhe të bardhës së betonit, ruan traditën mesdhetare të detit dhe dritës.

MUZEU KOMBËTAR I ARTEVE TË SHEK. XXI (MAXXI), Romë

Projektuar nga arkitektja Zaha Hadid dhe menaxhuar nga fondacioni homonim i Ministrisë së Trashëgimisë dhe Aktiviteteve Kulturore, muzeu u përurua më 28 maj 2010. Ai përbëhet nga dy seksione, MAXXI arti dhe arkitektura MAXXI, ky i fundit është muzeu i parë kombëtar i arkitekturës në Itali.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

MUZEU MART, Rovereto

Muzeu, ka edhe zyra në Trento. Vendi Rovereto karakterizohet nga një kube e madhe radiale prej çeliku dhe peçiglas, së cilës i mungon një “segment”. ky element u bë i mundur vetëm duke iu drejtuar zgjidhjeve komplekse inxhinierike.

MILWAUKEE ART MUSEUM, Milwaukee, Wisconsin

Ky është një nga muzetë më të mëdhenj të artit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kompleksi përfshin Qendrën Përkujtimore të Luftës të ndërtuar në vitin 1957 dhe Pavijonin Quadracci të vitit 2001, i ndërtuar sipas një dizajni nga arkitekti spanjoll Santiago Calatrava. Elementi më magjepsës i këtij krahu të ri të muzeut është vela e lëvizshme futuristike, e frymëzuar nga dhëmbët e një balene, e cila kurorëzon sallat e ekspozitës së muzeut.

MUZEU I ARTIT WEISMAN, Minneapolis, Minesota

Muzeu i përket kampusit të Universitetit të Qyteteve Binjake të Minesotës dhe ka qenë një muze arsimor për universitetin që nga viti 1934. Ndërtesa e muzeut, e projektuar nga arkitekti Frank Gehry dhe e përfunduar në 1993, ndodhet në qendraT e një polemike kurioze. e vendosur në një breg të lumit Misisipi, ndërtesa është akuzuar se reflekton rrezet e diellit në mënyrë të rrezikshme për sytë e shoferëve që kalojnë në një urë aty pranë. Megjithatë, pas një studimi të kujdesshëm, muzeu u “shfajësua”.

MUZEU I ARTIT BASHKËKOHOR OSCAR NIEMEYER, Niteroi, Rio de Janeiro

Muzeu ndodhet me pamje nga deti i Gjirit Guanabara, në rrethin Boa Viagem, përballë Rio de Janeiros dhe është një nga monumentet kryesore të qytetit. I projektuar nga Oscar Niemeyer me bashkëpunimin e inxhinierit Bruno Contarini, muzeu u përurua në vitin 1996. Ai është ndërtuar në beton të papërpunuar të lyer me ngjyrë të bardhë, 16 metra i lartë dhe i mbivendosur në një kube 50 metra në diametër. Forma e saj ngjan me atë të një disk fluturues.

MUZEU GRONINGER, Groningen, Hollandë

Ky institut i muzeut të artit, i themeluar në 1894, është vendosur që nga viti 1994 në një ndërtesë të projektuar nga arkitektët Alessandro Mendini, Michele de Lucchi, Philippe Starck dhe Coop Himmelbau. Ndër të tjera, ajo strehon një koleksion prej porcelani kinez dhe japonez, vepra arti të lashta dhe avangarde. Ndërtesa, në formën e saj, kujton pjesët e ekspozuara në muze.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb