Presidenti Thaçi këtë Ditë të Europës i ka bërë 2 kërkesa të qarta BE dhe paraqet ato se çfarë pret Kosova nga Unioni.

Sipas Thaçit, Kosova dhe ai presin që të hiqen vizat dhe t’i jepet statusi i vendit kandidat.

“Çdo “Ditë të Evropës” ne në Kosovë ri-shprehim edhe njëherë përkushtimin tonë në integrimin evropian dhe atë perëndimor. Si populli më pro-evropian në regjion, ne presim nga BE-ja dhe shtetet anëtare të saj të tregojnë vullnet politik për heqjen e vizave për Kosovën dhe dhënien e statusit të kandidatit”, ka shkruar Thaçi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb