Komisionerja e BE-së për Energjinë ka bërë thirrje për një kufi çmimi për eksportet e gazit rus në BE të enjten.

“Unë besoj fuqimisht se ne kemi nevojë për një kufi çmimi për të gjitha importet e gazit rus, në një nivel që e bën ende tërheqës për ta, eksportin në Evropë”, tha komisioneri i BE-së për Energjinë Kadri Simson në një deklaratë të enjten ndërsa blloku shikon mënyrat për të trajtuar krizën e energjisë.

“Evropa po përballet me shantazhin e energjisë nga Rusia dhe kërkesa globale për gaz është më e lartë se furnizimi”, tha ajo, duke e quajtur jobesueshmërinë e Rusisë si partner “origjina e problemit”.

“Ne jemi duke negociuar me furnizuesit tanë të besueshëm të gazit. Nëse kjo nuk sjell rezultate, atëherë një kufi çmimi është i mundur,” shtoi Simson, duke thënë se “këta hapa do të ulin koston e importit të gazit”.

Komentet e komisioneres vijnë një ditë përpara takimit të ministrave të energjisë të BE-së në Bruksel për të adresuar çmimet e larta të energjisë. Sipas komisionit, do të diskutohen edhe rrjedhjet e gazsjellësve Nord Stream në Detin Baltik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb