15 korrik 1997. Gianni Versace është ngritur herët në rezidencën e tij madhështore në Miami. Zakoni i tij është të përkulet në shtratin e tij duke dëgjuar muzikë derisa ndihmësi i tij t’i sjellë kafen e mëngjesit. Atë ditë, megjithatë, ai vendos të bëjë një shëtitje dhe të marrë kafen vetë. Teksa kthehet duke ecur në mënyrë abstrakte nuk vëren se një burrë po e ndjek. Kur ai arrin në shkallët e shtëpisë së tij, i huaji, i cili më vonë mësojmë se quhet Andrew Cunanan dhe ishte një vrasës serial, i drejton armën dhe e qëllon dy herë në kokë. Vdekja e stilistit 50-vjeçare është e menjëhershme. Bota e modës është tronditur dhe vajton humbjen e tij.

Gianni Versace ishte stilisti që lidhi modën me muzikën, fotografinë dhe dizajnin grafik, ai që i ktheu shfaqjet e modës në vepra arti, stilisti që veshi burrat dhe gratë më të famshme në botë me krijimet e tij të guximshme dhe subversive. Ai ishte një fenomen i industrisë globale të modës dhe kishte humbur jetën në mënyrë tragjike.

Dokumentari me metrazh të gjatë “Gjeniu i Gianni Versace” paraqet anët e papara të jetës së stilistit italian

Fillimi i mitit

I lindur në vitin 1946 në Kalabri nga një baba punëtor dhe një nënë rrobaqepëse, Gianni Versace ishte i vendosur që në moshë të vogël t’i shpëtonte mjerimit familjar dhe të ndryshonte jetën e tij. Në vitin 1972, në moshën 26-vjeçare, ai u transferua në Milano dhe filloi të punonte në modë. Emri i tij u bë i njohur vitin e ardhshëm, si dizajner i serisë së re Byblos të shtëpisë Jenny, ndërsa në vitin 1977 projektoi serinë Complice për të njëjtën markë. Në pranverën e vitit 1978, ai prezanton koleksionin e tij të parë personal në Galerinë e Arteve të Milanos, në të cilin bëhet i pandashëm nga redaktorët e modës dhe personazhet e famshëm që duan të shohin krijimet e stilistit të ri dhe premtues.

Ndryshe nga shumica e shtëpive evropiane që insistojnë në abstraksion dhe përsosje, si Armani, Dior dhe Chanel, Versace i ri sugjeron teprimin dhe – nga shumë – groteskun. Kritikët e modës janë të ndarë, por ai sqaron: “Krijimet e mia pasqyrojnë këndvështrimin tim si dhe filozofinë time të jetës. Unë jam për butësinë, argëtimin, ekstravagancën. Moda duhet të japë gëzim.”

Couturier-i italian përcjell me stilin e tij lulëzimin ekonomik të kohës dhe ekzagjerimin e emocioneve të tij, duke investuar në ar dhe modele me ngjyra të ndezura. Koka e meduzës bëhet emblema e shtëpisë së tij dhe ngadalë ndërton legjendën e tij.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ai preferon Villan Le Fontanelle në liqenin e Komos si shtëpinë e tij të përhershme, por stilisti kozmopolit zotëron gjithashtu shtëpi në pjesë të tjera të botës, si një rezidencë ultraluksoze gjashtëkatëshe në Manhattan, me një sipërfaqe prej 1317 m2 dhe 17 dhoma, të mobiluara në stilin barok italian, por edhe Casa Casuarina e famshme në Miami, me një sipërfaqe prej 7000 m2. Dizajneri jeton si një mbret. Krijimet e tij ngrihen në qiell, duke e bërë atë jashtëzakonisht të pasur dhe duke e lejuar atë të jetojë një jetë luksoze, me një ushtri të stafit në dispozicion për të kryer çdo trill të tij. Miqtë e tij janë të pasur dhe të famshëm. Ai takohet rregullisht me Princeshën Diana, festa me Elton John dhe Madonna dhe zbavitet në bare deri në agim me Naomi Campbell, Cindy Crawford dhe Carla Bruni.

Ai është i preferuari i top modeleve të epokës, sepse është ekstrovert dhe tejet emocional. Në kulmin e lavdisë së tij ai ka fansa fanatikë si dhe kritikë fanatikë. Megjithatë, ai duket se nuk i intereson mendimet e të tjerëve. “Një grua që është seksi dhe kokëfortë është më tepër tërheqëse për mua sesa dikush që insiston në rafinimin dhe elegancën”, thotë ai. E vetmja që mund të ndikojë tek ai është motra e tij Donatella, me të cilën ai mban një marrëdhënie të pabesueshme. Megjithatë, dobësi të madhe ka edhe për partnerin e tij prej 15 vitesh, Antonio D’Amico, me të cilin jeton një lidhje të madhe dashurie. Pas vrasjes së Gianni-t, D’Amico bëhet fytyra më e urryer e familjes Versace, megjithatë ai ruan të drejtën për të marrë 25,000 dollarë në muaj dhe për të jetuar në shtëpitë e partnerit të tij të ndjerë.

Gianni Versace ishte e kundërta e Giorgio Armani. I Pari është i zhurmshëm, i shqetësuar, romantik i paqëndrueshem, ndërsa tjetri është i mençur, i kursyer, me dashuri për stërvitjen, meditimin dhe jogën. Kishte zëra se kokaina përdorej shpesh në shfaqjet e Versace, ndoshta sepse në atë kohë motra e tij ishte e varur nga droga. Një tjetër thashetheme donte që ai të ishte HIV pozitiv. Dy vjet pas vrasjes së tij, reporterja e “Vanity Fair” Maureen Orth botoi librin “Favoret vulgare: Andrew Cunanan, Gianni Versace dhe gjuetia më e madhe e dështuar në historinë e SHBA” në të cilin ajo këmbënguli se Versace ishte HIV-pozitiv. Madje, ajo ka përmendur se gjatë viteve 1994 dhe 1995 dukej i dobët dhe i rraskapitur.

Gianni Versace nuk kishte fëmijë të tij, por ishte jashtëzakonisht i afërt me motrën e tij. “Dua të shoh mbesat dhe nipërit e mi të rriten. Po çmendem nga ideja se do të vijë një kohë kur nuk do t’i shoh më Danielin dhe Allegrën”, tha ai për The New Yorker. Dobësia e tij për Allegrën u shfaq edhe në testamentin e tij, në të cilin ai i la asaj 45% të perandorisë shumë miliardë dollarëshe Versace. Edhe pse atëherë ajo ishte vetëm 11 vjeç.

Ana e padukshme

Jeta magjepsëse e Gianni Versace dhe familjes së tij ishte subjekt i filmit “House of Versace” në 2013. Cikli i dytë i serialit “American Crime Story” të Ryan Murphy, me titull “Vrasja e Gianni Versace”, në 2019. Këtë vit, regjisorët dhe skenaristët Salvatore Zanino dhe Scott Cardinal paraqesin anët e papara të jetës së tij në filmin dokumentar me metrazh të gjatë “Gjeniu i Gianni Versace”. Historia fillon me lindjen e tij në qytetin e Reggio Calabria më 2 dhjetor 1946, ku ai rritet me vëllain e tij më të madh Santo dhe motrën e vogël Donatella dhe shpjegon se si nëna e tij rrobaqepëse Francesca e frymëzoi dhe e prezantoi në botën e modës. Disa vite më vonë, ai vetë do të ndërtonte një perandori të madhe financiare.

Dokumentari ” Gjeniu i Gianni Versace ” u shfaq për një audiencë të specializuar si pjesë e Berninale 2023.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb