Një përleshje me armë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul la të paktën pesë persona të vrarë të mërkurën, duke përfshirë dy policë talebanë dhe tre persona të armatosur të grupit  të Shtetit Islamik, tha një zyrtar taleban.

Khalid Zadran, zëdhënësi i talebanëve për shefin e policisë së Kabulit, tha se policia kishte nisur një operacion kundër strehës së personave të armatosur, duke vrarë të paktën tre në lagjen Karti Sakhi në Kabulin perëndimor. Ai tha se personat e armatosur ishin luftëtarë të grupit të Shtetit Islamik.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë.

Një nga policët e vrarë ishte një grua, tha Zardani. Ai tha se katër policë talebanë u plagosën dhe një person i armatosur u arrestua.

Dega rajonale e IS, e njohur si Shteti Islamik në provincën Khorasan, ka shtuar sulmet ndaj xhamive dhe pakicave në të gjithë vendin. Ajo operon në vend që nga viti 2014.

IS shihet si sfida më e madhe e sigurisë me të cilën përballen sundimtarët talebanë të vendit. Që kur talebanët morën pushtetin në Kabul dhe gjetkë në vend gushtin e kaluar, talebanët kanë nisur një goditje gjithëpërfshirëse kundër selisë së IS në Afganistanin lindor.

Përleshja me armë e së mërkurës ndodhi pranë faltores Sakhi në lagjen e pakicës shiite.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb