Kriza politike në Haiti është përkeqësuar pasi kryeministri Ariel Henry ka shkarkuar kryeprokurorin i cili e kishte akuzuar atë për lidhje me vrasjen e Presidentit Jovenel Moise më 7 korrik.

Vendimi i Henry për të shkarkuar prokurorin Bed-Ford Claude ka ekspozuar luftën në nivelet më të larta të asaj që ka mbetur nga qeveria e Haitit, më shumë se dy muaj pasi Moise u qëllua për vdekje nga vrasësit që sulmuan banesën e tij private në kodrat mbi Port-au-Prince.

Claude u shkarkua disa orë pasi i kërkoi gjyqtarit që heton vrasjen e Moise të akuzojë kryeministrin për përfshirje në këtë rast.

Henry, një politikan i moderuar dhe neurokirurg të cilin Moise e emëroi kryeministër vetëm disa ditë para vdekjes së tij në një përpjekje për të zvogëluar tensionet politike, është zotuar të përmirësojë situatën e rëndë të sigurisë në vend dhe të organizojë zgjedhje të vonuara prej kohësh. Ai u emërua zyrtarisht në rregull disa ditë pas vrasjes së Moise.

Claude tha javën e kaluar se regjistrimet telefonike treguan se Henry kishte komunikuar dy herë me një burrë që besohet se ishte ideatori i vrasjes së Moise natën e krimit.

Ai i dyshuar, një ish -zyrtar i ministrisë së drejtësisë, të cilin Henry e ka mbrojtur publikisht, tani është në arrati.

Henry hodhi poshtë kërkesën e prokurorit për të diskutuar çështjen si politikë dhe nuk iu përgjigj akuzave.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb