Deputeti i PD Ervin Salianji i ftuar në emisionin “Open” ka folur në lidhje me përfshirjen e kryeministrit Rama në skandalin McGonigal.

Ai ka ngritur pyetjen nëse në një situatë të tillë kreu i qeverisë mund të kalojë oqeanin dhe të zhvillojë takime me zyrtarë të lartë amerikanë.

Salianji ka shtuar se zyrtarët amerikanë mbase nuk do të duan më të takojnë Ramën, nën frikën se mund të paragjykohen si të korruptuar.

“Amerikanët nuk janë si SPAK-u apo sistemi gjyqësor këtu që shohin kë kanë përballë e kush vjen nga pas se ndryshe nuk do përmendej 14 herë, bëhet fjalë për kryeministrin e një vendi aleat në NATO.

Fakti që SHBA e përmendin 14 herë me emër kryeministrin në akuzat e Uashingtonit, nxjerr çështjes të veçantë dhe VOA e kishte zbardhur të plotë, pa diskutim që nuk shohin se kush përfiton se nuk është logjikë e drejtësisë kush përfiton politikisht. Jemi në kushtet e ka kryer apo jo shkeljen. Politikisht në këto kushte Rama mund të largohej. E përcakton PS, zgjedhjet apo një qeveri teknike është tjetër gjë. Jemi në një situatë që thuhet në aktakuzë se personat që kanë takuar Ramën e McGonigal kanë interesa financiare nga ndikimi që i kërkon Mcgonigal Ramës në zyrë në 9 shtator. Pas 9 shtatorit, në 5 tetor, 20 nëntor e në janar vijojnë takime pa fund të Ramës e këtyre dy personave me drejtorin e kundërzbulimi në FBI. Pa diskutim kemi të bëjmë me interesa të mëdha. Ç’interes ka drejtori i kundërzbulimit të FBI të rrijë me kryeministrin e Shqipërisë një herë në muaj?

Për shkak se Rama është përfshirë në këtë aferë, sot Shqipëria ka një dëm të madh në të gjithë mediat botërore.

Me këtë situatë e kalon dot oqeanin kryeministri e të takojë zyrtarë të lartë të SHBA se do kenë frikë të dalin në foto se do i thonë ky korrupton?”, ka deklaruar ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: