Një foshnje 6 muajshe është personi më i ri në Mbretërinë e Bashkuar që vuan nga një diagnozë e rëndë në dy sytë e saj,  dhe që e bëjnë të duken si mace.

Foshnja e quajtur Lilien Molnar, e cila është e verbër, është diagnostikuar me ‘microphathalmia’ dhe ‘coloboma’  vetëm kur ishte  6 ditëshe.
Çrregullimi me të cilin ka lindur e  ka lënë vajzën, me një  iris të ç’ngjyruar duke e bërë të ngjashëm, me atë të maces. Pavarësisht se e ka të pamundur të shikojë foshnja  detyrohet të udhëtojë mijëra milje për një takim të rregullt në spital.

Prindërit e Lilien, Cintia, 26 vjeç dhe David Molnar, 29, insistojnë se ‘princesha e tyre e vogël”, kurrë nuk do ndalojë së qeshuri.

“Sytë e Lilien janë të njëjtën formë me atë të maces  dhe nuk do të rriten kurrë në mënyrën e duhur”, u shpreh Molnar.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb