ANGLI-Një djalë nga Coventry është bërë specialist kompjuteri më i ri në botë. Ayan Qureshi është tani një Microsoft Certified Professional pas kalimit të provimit nga gjigandi i teknologjisë së lartë, kur ai ishte vetëm 5 vjeç.


Ayan, tani 6 vjeç, babai i të cilit është një IT konsulent, ka ngritur rrjetin e tij kompjuterik në shtëpi.


“Sfida më e vështirë është duke shpjeguar gjuhën e testit për një pesë-vjeçar. Por ai dukej për ta përvetësuar thjesht atë dhe ka një kujtesë shumë të mirë,” shpjegoi i ati i Ayan. Qureshi e ka futur djalin e tij në kompjuter, kur ai ishte tre vjeç. Ai e linte të luante me kompjuterët e tij të vjetër, kështu që ai mund të kuptonte hard drives dhe Motherboards.


“Kam gjetur se çdo gjë që unë i tregoja atij, ditën tjetër ai e kujtonte çdo gjë që i kisha thënë, kështu që kam filluar për të ushqyer atë më shumë informacion,” shpjegoi ai.
“Shumë informatikë në këtë moshë mund të shkaktojë një efekt negativ, por në rastin e Ayan, jo”, shprehet i ati i 6-vjeçarit.

Ayan ka një laborator kompjuterik të tij në shtëpinë e tij në Coventry, që përmban një rrjet kompjuterik që ai e ka ndërtuar. Ai shpenzon rreth dy orë në ditë të mësuar në lidhje me sistemin operativ dhe se si të instalojë programe.

“Kur djali arriti të marrë provimin Microsoft, ishim të shqetësuar sepse ai ishte tepër i ri për të qenë një kandidat, pasi testi merret zakonisht nga njerëz që duan të bëhen teknikë IT”, përfundon babai i 6-vjeçarit.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb