I pyetur se sa të fuqishëm janë tanket Leopard 2 në krahasim me ato ruse, zëvendës-Marshalli ajror në pension Sean Bell tha se tipari kryesor është “fuqia e armës”.

Ai tha: “Një krahasim i drejtpërdrejtë, shumica e tankeve ruse T62, T64, T72, të cilat po përdorin edhe ukrainasit, janë të vjetra të viteve ’60 që kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, janë antiplumb, por nuk krahasohen me armët moderne.

“Kjo është dëshmuar, tani ka mijëra të ndotur nëpër fushat e betejës.

“Tanket moderne edhe pse Leopard 2 dhe Challenger 2 dhe Abrams janë 30-40 vjeç, sasia e armaturës është rritur, gjë që i bën ata shumë më të mbijetueshëm. Por është fuqia e grushtit, është fuqia e asaj arme dhe Challenger 2. është një shembull vërtet i mirë.

“Ai mund të jetë në arrati, mbi terren të ashpër dhe ende të gjuajë predha shumë të sakta ditën ose natën me një përzgjedhje të tërë municionesh dhe ky është ndryshimi i lojës.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb