Shërbimi duket se është restauruar për disa përdorues të Facebook dhe Instagram pas një ndërprerje globale që çaktivizoi platformat e mediave sociale, në pronësi të Facebook Inc, për gati shtatë  orë.

Aplikacioni i mesazheve WhatsApp në pronësi të Facebook ende po përjeton probleme.

Aplikacionet janë rikthyer pjesërisht në normalitet pas 7 orësh, me një humbje ekonomike me rreth 7 miliardë dollarësh. Ky rast pavarësisht se i përsëritur, ka shënuar herën e parë në histori për bllokim të rrjetit në më shumë se 7 orë.

Të hënën në mbrëmje, Facebook konfirmoi se aplikacionet e tij po ktheheshin dhe u kërkoi falje përdoruesve për ndërprerjen që preku miliona njerëz në të gjithë botën.

“Për komunitetin e madh të njerëzve dhe bizneseve në të gjithë botën që varen nga ne: na vjen keq,” tha Facebook. “Ne kemi punuar shumë për të rivendosur qasjen në aplikacionet dhe shërbimet tona dhe jemi të lumtur të raportojmë se ata po kthehen në normalitet tani.”

Faqja e internetit e përcjelljes së ndërprerjeve Downdetector.com tha se kishte marrë 10.6 milion raportime të problemeve duke filluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa në Kolumbi dhe Singapor, me telashe që fillimisht u shfaqën rreth orës 15:45 GMT.

Shërbimi nuk u rivendos deri disa orë më vonë në atë që Downdetector e përshkroi si “ndërprerja më e madhe që kemi parë ndonjëherë”.

Më herët gjatë ditës, Facebook tha në Twitter se ishte “i vetëdijshëm se disa njerëz kanë probleme me qasjen në aplikacionet dhe produktet tona”.

“Ne po punojmë për t’i kthyer gjërat në normalitet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe kërkojmë ndjesë për çdo shqetësim,” tha kompania, pa specifikuar saktësisht se çfarë e kishte shkaktuar problemin. Një mesazh i ngjashëm që konfirmon ndërprerjen gjithashtu u postua në llogarinë e WhatsApp në Twitter.

WhatsApp ishte në rënie për më shumë se 35,000 përdorues, raportoi Reuters të hënën pasdite, dhe Facebook Messenger ishte gjithashtu për gati 9,800 përdorues.

Alan Fisher i Al Jazeera, duke raportuar nga Uashingtoni, DC, tha se ndërprerja ishte shumë më e gjatë se një mbyllje e aplikacioneve në pronësi të Facebook në vitin 2019 që zgjati për rreth një orë dhe që WhatsApp tha në atë kohë se “ishte shkaktuar nga probleme teknike”.

“Kjo është padyshim shumë shqetësuese,” shtoi Fisher për problemin e së hënës.

Mesazhi i gabimit që shfaqet në Facebook.com gjatë gjithë ditës lexonte: “Na falni, diçka nuk shkoi. Ne jemi duke punuar në të dhe do ta rregullojmë sa më shpejt që të jetë e mundur. ” Mesazhi sugjeroi një gabim të Sistemit të Emrave të Domainit (DNS), raportoi Reuters.

DNS lejon adresat e uebit të çojnë përdoruesit në destinacionet e tyre. Një ndërprerje e ngjashme në kompaninë cloud Akamai Technologies Inc shkatërroi shumë faqe në internet në muajin korrik.

Downdetector, i cili vetëm gjurmon ndërprerjet duke mbledhur raportet e statusit nga një sërë burimesh, duke përfshirë gabimet e paraqitura nga përdoruesit në platformën e tij, tregoi se kishte më shumë se 50,000 incidente të njerëzve që raportonin probleme me Facebook dhe Instagram.

Ndërprerja erdhi ndërsa Facebook po përballet me presion në rritje në SHBA, pasi një hetim i brendshëm i rrjedhur tregoi se gjiganti i mediave sociale ishte në dijeni se si aplikacioni i tij në Instagram dëmtonte shëndetin mendor të adoleshentëve.

Në një seri artikujsh, gazeta Wall Street Journal (WSJ) raportoi se Facebook e dinte që platforma e saj në Instagram bëri që disa adoleshente, veçanërisht vajza, të ndiheshin keq për imazhin e tyre për veten. Kompania ka hedhur poshtë raportet si një shtrembërim i gjetjeve të hetimit.

“Ne kujdesemi shumë për sigurinë e njerëzve në platformën tonë,” tha Shefja e Facebook për Sigurinë Globale, Antigone Davis, gjatë një seance të nënkomitetit të Senatit javën e kaluar. “Ne kemi vendosur mbrojtje të shumta për të krijuar përvoja të sigurta dhe të përshtatshme për  njerëzit midis moshës 13 dhe 17 vjeç.”

Të martën, ish -punonjësi i Facebook Frances Haugen do të dëshmojë në një seancë tjetër të nënkomitetit të Tregtisë së Senatit për ndikimet e Facebook dhe Instagram në përdoruesit e rinj.

Senatori demokrat Richard Blumenthal, kryetar i nënkomitetit, tha se dëshmia është “kritike për të kuptuar se çfarë dinte Facebook në lidhje me efektet toksike të platformave të tij tek përdoruesit e rinj, kur ata e dinin atë dhe çfarë bënë në lidhje me të”.

Javën e kaluar, Instagram njoftoi se po ndalte planet për të nisur një platformë për fëmijët, duke thënë se lëvizja kishte për qëllim t’i jepte kompanisë “kohë për të punuar me prindërit, ekspertët, politikëbërësit dhe rregullatorët, për të dëgjuar shqetësimet e tyre dhe për të demonstruar vlerën dhe rëndësinë të këtij projekti për adoleshentët .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb