Me afrimin e zgjedhjeve presidenciale të SHBA kompania Facebook njofton se pas 3 nëntorit, me qendrat e votimit të mbyllura, ai do të ndalojë reklamat që synojnë të delegjitimojnë rezultatin zgjedhor, pra lajmet që mashtrojnë, deklaroi Rob Leathern, drejtori i Facebook për menaxhimin e produkteve.

Pasi njoftoi javën e kaluar ndalimin e reklamave me deklarata të parakohshme të fitores, rrjeti social thotë se “reklamat me përmbajtje që kërkojnë të delegjitimojnë rezultatin e zgjedhjeve nuk do të lejohen”.

Facebook do të ndalojë ata që përdorin incidente të izoluara të mashtrimit për të delegjitimuar rezultatin ose ata që argumentojnë se një metodë votimi për shembull me postë është “natyrshëm mashtruese ose e korruptuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb