Stambolli, i vetmi metropol në botë që përfshin dy kontinente dhe një urë ndërmjet qytetërimeve, kulturave dhe ekonomive lançoi festival ndërkombëtar shumëplanësh dhe të gjerë me fokus kulturën dhe artin. Zhvilluar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit, Projekti i Rrugës së Kulturës Beyoğlu nxjerr në pah vlerën ndërkombëtare të Stambollit dhe atë historike, arkitekturore, ekonomike dhe asetet turistike. Festivali i Rrugës Kulturore Beyoğlu zhvillohet nga 30 tetor deri 14 Nëntor 2021, me pjesëmarrjen e më shumë se një mijë artistëve anembanë vendit. Duke shërbyer si kryeqytet për tre perandori për shkak të pozicionit të saj strategjik që lidh Evropën dhe Azinë,

Stambolli ka bashkuar fetë, kulturat, komunitetet dhe veprat e tyre të ndryshme përgjatë një historie të pasur që daton nga epoka parahistorike. I emëruar Kryeqytet i Kulturës Evropiane në vitin 2010 nga Këshilli i Evropës, Stambolli tani pret një festival ndërkombëtar të qytetit të organizuar nga Ministria turke e kulturës. Rruga e Kulturës Beyoğlu përmban Qendrën Kulturore Atatürk të sapondërtuar, si dhe Kullën Galata, Kinemanë Atlas, Lozha Galata Mevlevi, Shtëpinë Përkujtimore të Mehmet Akifit, ndër shqiptarët që kanë bërë emër në fushën e letrave në Perandorinë Osmane dhe Teatri i Kulturës Tarık Zafer Tunaya, së bashku me shumë të tjera historike, kulturore dhe asetet arkitekturore të restauruara nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit. Këto përfshijnë investime kulturore dhe turistike të rëndësishme si Galataport, Kinema Emek dhe skena Garibaldi.

Turqi Kater
Turqi Kater

Rruga nga Qendra Kulturore Atatürk në Galataport paraqet një udhëtim zbulues nga e kaluara në të ardhmen mes ambientit magjepsës të Beyoğlu, me arkitekturë, letërsi, pikturë, muzikë, dizajn dhe teatër. Festivali i Rrugës së Kulturës Beyoğlu do të mbahet çdo vit për të siguruar që ky projekt, i hartuar

për të kontribuar në vlerën e markës së Stambollit, një prej destinacioneve më të rëndësishme është ekspozuar në nivel ndërkombëtar.

Turqi Festivali 2
Turqi Festivali 2

Projekti më i madh i Arteve dhe Kulturës në Turqi

Duke filluar nga 30 tetori dhe duke vazhduar deri më 14 nëntor, Festivali Rruga Kulturore Beyoğlu do të ketë koncerte, ekspozita dhe ngjarje të tjera.

Si projekti më i madh i artit dhe kulturës në Turqi, Festivali Rrugës së Kulturës Beyoğlu sjell së bashku një gamë të gjerë veprash dhe disiplinash, duke filluar nga artet klasike në ato bashkëkohore,

film, muzikë, balet dhe letërsi. Artistë bashkëkohorë dhe studentë të universitetit janë paraqitur, së bashku me veprat e koleksionistëve dhe pjesët e prodhuara për Festivalin, duke mbledhur të gjitha vlerat kulturore dhe artistike të kombit nën një çati.

Festivali i rrugës së kulturës Beyoğlu i mbështetur nga teknologjia

 Ministria e Kulturës dhe Turizmit prezanton aplikacionin celular Beyoğlu Culture Route. Aplikacioni Beyoğlu Culture Route Festival ofron informacion mbi ngjarjet e Festivalit dhe

vendet ku mbahen aktivitetet si dhe udhëzime për në vende të ndryshme. Përdoruesit mund të krijojnë profile të personalizuara,

planifikojnë dhe ndjekin aktivitetet e tyre të Festivalit, dhe qëndrojnë të përditësuar me lajmet përkatëse dhe mediat sociale.

Turqi Festivali 3

Një festival botëror me më shumë se një mijë artistë në gjashtëdhjetë vende

Me më shumë se një mijë artistë, programi Beyoğlu Culture Route përfshin dyzet ekspozita dhe projekte speciale, shtatëdhjetë e pesë koncerte, pesëmbëdhjetë shfaqje i përbërë nga tridhjetë e gjashtë ambiente të brendshme dhe njëzet e katër ambiente të jashtme. Programi i plotë mund mund të aksesohet në http://www.beyoglukulturyolu.com.

Turqi Festivali
Turqi Festivali

Aktivitetet artistike dhe kulturore që do të zhvillohen në kuadër të Festivalit janë si më poshtë:

  • Si një nga mjediset më të rëndësishme të Festivalit, Qendra Kulturore e Stambollit Ataturk do të presë njëmbëdhjetë ekspozita të mëdha, duke filluar nga arti klasik, arti bashkëkohor, arti dixhital dhe inteligjenca artificiale. Ekspozitat janë krijuar për të ofruar një përvojë gjithëpërfshirëse nga e kaluara në të ardhmen si në përmbajtje ashtu edhe në teknologji.
  • Dy sallat e koncerteve do të presin njëzet e shtatë koncerte dhe shfaqje të mëdha, duke filluar nga koncertet e orkestrave simfonike më të shquara në botë deri te opera, baleti dhe prodhime teatrore.
  • Në Qendrën e Artit për Fëmijë AKM, artistë të njohur do të takohen me artdashësit e rinj Qendra Kulturore e Xhamisë Taksim, një vend tjetër i Festivalit, do të presë ekspozita, seminare artistësh, intervista dhe koncerte muzikore fetare
  • Në kuadër të Festivalit, një performancë audio-vizuale dixhitale me mjeshtrit më të mëdhenj të botës do të shtrihen në një sipërfaqe prej 850 metrash katrorë në Galataport.
  • Janë bërë qindra punime nga studentë të universitetit dhe gjimnazit të arteve figurative të përzgjedhur për Festivalin.
  • Instalimet e dizajnuara nga dymbëdhjetë artiste femra për Festivalin do të ekspozohen në festival
  • Në kuadër të Festivalit, lexime, diskutime dhe përkujtime do të zhvillohen me shkrimtarët dhe poetët më të njohur të Turqisë.
  • Bie në sy Muzeu i Kinemasë Atlas, i cili pret ekspozita filmash dhe fotografie si një moment kryesor i kësaj ngjarjeje.
  • Afro njëqind koncerte do të mbahen për pesëmbëdhjetë ditë në ambiente të brendshme dhe të jashtme me muzikantë duke filluar nga artistët më të famshëm dhe më të njohur të Turqisë orkestrave simfonike më të mëdha në botë, skenat do të ofrojnë opera, teatër, muzikë fetare, muzikë rap dhe shumë më tepër.
  • Muzetë dhe galeritë e shumta të Beyoğlu do të kontribuojnë gjithashtu në kulturën Beyoğlu.

Nga Erion Kaçorri, Stamboll

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: