Ndërtesa e Kapitolit në SHBA dhe rrugët përreth Uashington DC janë bllokuar pasi policia paralajmëroi për një “kërcënim nga jashtë të sigurisë”.

Policia e Kapitolit tha se një i dyshuar është ndaluar pas raporteve se dikush “përplasi një automjet” me dy oficerë.

I dyshuari dhe të dy oficerët janë dërguar në spital, tha policia. Video nga jashtë Kapitolit tregon një automjet që duket se është përplasur në një barrikadë që rrethon kompleksin.

  • foto galeri
  • foto galeri

Personelit iu dërgua një mesazh nga Policia e Kapitolit rreth orës 13:20, ku thuhej se “për shkak të një kërcënimi të jashtëm të sigurisë”, “nuk lejohet hyrja ose dalja”. Mesazhi tha se njerëzit mund të lëviznin brenda ndërtesës, “por duhet të qëndrojnë larg dritareve dhe dyerve të jashtme. Nëse jeni jashtë, kërkoni një vend të mbuluar”.
Ende e panjohur nëse ky ishte një sulm i qëllimshëm, tha një zyrtar federal për ABC News, dhe hetuesit po përpiqen në mënyrë aktive ta kuptojnë atë. Nuk kishte ndonjë qëndrim të rritur kërcënimi në Capitol përpara se kjo të ndodhte të premten.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb