Në shpjegimin e vendimit të tij për të hequr dorë nga puna e tij si një anëtar i vjetër i familjes mbretërore të Britanisë, Princi Harry vuri një pjesë të fajit në këmbët e mediave, të cilat ai i quajti një “forcë të fuqishme”.

Në të vërtetë, në një dokumentar të BBC për vitin 2017, Harry dekretoi paparacët që përndiqnin nënën e tij Dianën si një “paketë qensh”. Ai me siguri shpresonte që me një transferim në Kanada, familja të mund të shpëtonte nga tabloidet.\

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Por, me siguri të mjaftueshme, gazetarët nga aq larg sa Australia kanë mbërritur në ishullin Vancouver, dhe fotografitë e gruas së Harryt, Meghan Markle duke shëtitur me qentë dhe djalin e tyre Archie, u përhapën me shpejtësi që në ditët e para të qëndrimit të saj në Kanada.

Duka dhe Dukesha e Sussex-it kanë kërcënuar veprime ligjore mbi fotografitë, por fotografët janë gjithashtu nën zjarr nga vendasit që thonë se nuk do të tolerojnë pushtimet e intimitetit.

“Është një vend i qetë këtu”, tha Kathryn Sandberg, një banor i një kohe të gjatë në North Saanich, komuniteti i vogël i bregdetit ku tani do të jetojnë Harry, Meghan dhe djali i tyre Archie, në zonën më të madhe të Victorias.

“Unë mendoj se ndoshta një nga arsyet pse Meghan dhe Harry dëshirojnë të vijnë këtu është për shkak të kësaj qetësie, dhe sepse ka njerëz që respektojnë privatësinë”, tha Sandberg për agjencionin e lajmeve AFP.

Meghan u fotografua në një shëtitje në Parkun Rajonal “Horth Hill”, dhe dega lokale e lajmeve Chek News publikoi një video të vendasve që përballeshin me një fotograf që kapi fotografitë e saj në këtë park, Derek Shook.

Amelia Brace është korrespodente e Amerikës së Veriut për Channel 7 të Australisë. Ajo normalisht është me qendër në Los Angeles, por mbërriti në ishullin Vancouver vonë të hënën.

“Mbretërorët në Australi janë shumë të lexuar. Gjithmonë është një nga historitë tona më të mëdha në media”, i tha Brace AFP-së nga një pikë e favorshme pranë shtëpisë së përkohshme të Harryt dhe Meghanit, ku ajo sapo kishte filmuar raportin e saj.

“Në ditët e para të fillimit të një jete të re këtu, unë mendoj se pritej që bota do të dëshironte të shihte se si dukej”, shtoi Brace.

“Dhe për fat të keq, fakti se ata thjeshtë janë tërhequr mbrapa, nuk do të thotë se ata mund të dalin plotësisht nga syri i publikut”, thotë ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: