Lufta e Rusisë në Ukrainë po krijon një boshllëk të madh në ekonominë e Eurozonës, pasi inflacioni rritet mes çmimeve në rritje të artikujve të përditshëm për qindra miliona familje.

Një mungesë pothuajse kronike e gazit dhe naftës nga Rusia në Evropë ka bërë që çmimet të rriten, duke përkeqësuar një situatë tashmë dëshpëruese rreth krizës së kostos së jetesës.

Inflacioni i Eurozonës është rritur në një nivel rekord prej 8.9 për qind.

Ekonomia e Eurozonës u rrit me një ritëm shumë më të shpejtë se sa pritej në periudhën prill-qershor, por ekspertët kanë paralajmëruar se kjo mund të avullojë së shpejti pasi çmimet më të larta, flukset e reduktuara të gazit rus dhe problemet e zinxhirit të furnizimit shkaktojnë një recesion të butë.

Muajin e kaluar, euro ra duke u barazuar me vlerën e dollarit amerikan për herë të parë në më shumë se 20 vjet.

Eric Noirez, një kritik i shquar i BE-së dhe anëtar i fushatës Generation Frexit në Francë, tha për Express.co.uk se euro është një sistem që ka arritur fundin.

“Por kjo nuk është shumë e habitshme, pasi euro ka qenë gjithmonë një sistem monetar totalisht jofunksional, të cilin europianistët kanë dashur ta mbajnë gjallë me çdo kusht, përmes një dogmatizmi vërtet irracional.

Sot, njerëzit që përbëjnë BE-në thjesht janë gati të paguajnë çmimin e kësaj zgjedhjeje politike, e cila mbarti farat e katastrofës brenda saj.

Euro i ka shtyrë shumicën e vendeve që kanë adoptuar këtë monedhë të papërshtatshme në një dinamikë vdekjeprurëse varfërimi dhe pasigurie të përgjithshme, duke i mbyllur në një rreth vicioz, pasi ky varfërim ka rezultuar edhe në një shpërthim të kostos së përfitimeve sociale, një ulje në të ardhurat tatimore dhe rrjedhimisht një borxh kolosal.

Aty ku arsyeja e shëndoshë dhe pragmatizmi duhet të kishin çuar në ndalimin e devijimit që është Euro, “Eurofanatics” preferuan të këmbëngulnin në gabimin e tyre dhe të mbanin euron gjallë. me çdo kusht.

Në vend që të ruanin standardin e jetesës së njerëzve, eurofanatikët preferuan të shpëtonin euron dhe këtë e kanë bërë në mënyrën më të keqe të mundshme.

Politika e tyre ka konsistuar në krijimin masiv monetar dhe kjo në një mënyrë krejtësisht të paarsyeshme.

Në raport me PBB-në dhe aktivitetin real ekonomik të territorit të tij, Bashkimi Evropian është sektori ku janë krijuar paratë më artificiale vitet e fundit. Një çmenduri absolute!”, ka shpjeguar ai.

Charles-Henri Gallois, President i Generation Frexit, paralajmëroi se Banka Qendrore Evropiane (ECB) përballet me një “dilemë të madhe” dhe se një përpjekje për të trajtuar inflacionin që mund të çojë në një “kolaps të Eurozonës”.

Kritiku i BE-së pretendoi se shpëtimi i euros është një “gabim” dhe se kjo monedhë herët ose vonë është e destinuar që të “vdesë”.

Por ai tha gjithashtu se sanksionet e bllokut kundër Rusisë po i bëjnë më shumë dëm Evropës dhe paralajmëroi se nëse kjo nuk ndalon, kontinenti mund të zhytet drejt “krizës më të madhe financiare në historinë e tij”.

“Inflacioni përveç normave të ulëta të interesit dhe borxhit të lartë publik është mjaft shpërthyes. BQE ka një dilemë të madhe. Nëse ata vërtet duan të trajtojnë inflacionin, do të duhet të rrisin normat e interesit.

Nëse ata e bëjnë këtë, kjo do të çojë në kolaps të eurozonës pasi normat do të rriten në Evropën Jugore. Nëse e lënë inflacionin të jetë në të njëjtat nivele, kjo do të çojë në greva masive, probleme sociale dhe ekonomike siç po shohim aktualisht në Holandë.

Recesioni është i dukshëm. Kostoja më e lartë e energjisë do të ulë kërkesat për të gjitha produktet e tjera aq më tepër që çmimet e produkteve të tjera po rriten.

Shpëtimi i euros ishte një gabim. Euro është ndërtuar keq që në fillim dhe do të vdesë herët a vonë.

Sanksionet ekonomike që ju godasin më shumë se Rusia janë krejtësisht marrëzi.

Unë jam kundër pushtimit të Ukrainës, por ne duhet të ndalojmë sanksionet.

Nëse nuk e bëjmë atë, Evropa do të përballet ndoshta me krizën më të madhe financiare të historisë së saj”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb