Gjashtë persona kanë vdekur pasi një varkë me emigrantë u mbyt në Kanalin Anglez.

Një zëdhënëse nga autoriteti bregdetar francez Premar tha se pesë deri në 10 persona të tjerë janë të zhdukur, raporton AFP.

Rojet bregdetare britanike dhe franceze kanë shpëtuar rreth 50 persona nga anija, thanë autoritetet.

Një numër njerëzish u panë duke u nxjerrë nga një varkë shpëtimi me barela në Dover, por shkalla e lëndimeve dhe numri i saktë mbetet i paqartë.

Në orët e para të së shtunës, një anije që kalonte fillimisht ngriti alarmin se një varkë e mbingarkuar ishte në vështirësi në brigjet e Sangatte, pranë Calais.

Kur anija franceze e shpëtimit mbërriti, ata gjetën shumë njerëz në det. Anija e shpëtimit Dover, e cila tashmë ishte në Kanal dhe merrej me një varkë tjetër që transportonte emigrantë, iu bashkua operacionit të shpëtimit.

Një vullnetar, i cili ishte në një nga varkat e shpëtimit, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se emigrantët po përdornin këpucë për të nxjerrë ujin nga anija që po fundosej.

Anne Thorel tha se kishte “shumë” njerëz në varkë.

Një prokuror francez i tha agjencisë së lajmeve AFP se i pari nga viktimat ishte një burrë afgan i moshës 25-30 vjeç.

Ekipet e shpëtimit thonë se kjo është hera e shtatë këtë javë që u është dashur të tërheqin njerëzit nga uji.

Kanali anglez është një nga korsitë më të rrezikshme dhe më të ngarkuara të anijeve në botë, me 600 cisterna dhe 200 tragete që kalojnë çdo ditë.

Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar është kërkuar për më shumë detaje rreth incidentit, ndërsa Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka thënë se ishte një “humbje tragjike e jetës”.

Deputetja e Doverit, Natalie Elphicke tha se incidenti nënvizoi nevojën për patrulla të përbashkëta në bregdetin francez.

“Këto kurthe vdekjesh të mbipopulluara dhe të padepërtueshme duhet të ndalohen padyshim nga autoritetet franceze që të largohen nga brigjet franceze në radhë të parë”, tha ajo.

Një tjetër varkë e vogël gjithashtu u fut në vështirësi, por të gjithë në bord u shpëtuan, tha roja bregdetare e Mbretërisë së Bashkuar.

Që nga 10 gushti, 15,826 njerëz kanë kaluar Kanalin me varka të vogla këtë vit tregojnë shifrat e qeverisë.

Incidenti vjen pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar përballet me presion mbi frikën e një shpërthimi të Legionella në anijen e saj të re emigrantësh, Bibby Stockholm. Emigrantët e parë që hipën në anije duhej të hiqeshin pasi bakteret u gjetën në sistemin e ujit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb