Të paktën gjashtë persona janë vrarë pasi një sulmues vetëvrasës shpërtheu eksploziv pranë ministrisë së jashtme të Afganistanit në Kabul, sulmi i dytë pranë ministrisë këtë vit, sipas zyrtarëve.

Sulmuesi ishte në shënjestër të forcave afgane, por eksplozivët që ai mbante shpërthyen dhe “vranë gjashtë civilë dhe plagosën  shumë të tjerë”, tha zëdhënësi i ministrisë Abdul Nafy Takor.

Zëdhënësi i policisë së Kabulit Khalid Zadran tha se sulmuesi vetëvrasës u identifikua në një pikë kontrolli të sigurisë pranë ministrisë.

“Në sheshin Malik Asghar … një sulmues vetëvrasës përpara se të arrinte objektivin u identifikua në një pikë kontrolli dhe u vra, por eksplozivi i tij shpërtheu,” tha ai.

Ai nuk e përmendi objektivin, por shpërthimi ndodhi në një zonë të frekuentuar në qendër të qytetit pranë një postblloku që ruan një rrugë shumë të fortifikuar që strehon disa ndërtesa qeveritare, duke përfshirë ministrinë e jashtme.

Zadran tha se të paktën tre anëtarë të forcave të sigurisë talebanë ishin në mesin e të plagosurve.

Një spital i drejtuar nga një OJQ italiane tha se priti disa pacientë në qendrën e saj kirurgjikale në kryeqytetin Kabul të specializuar në trajtimin e viktimave të luftës në Afganistan.

Një postim në Twitter nga OJQ-ja tha se të paktën një fëmijë ishte në mesin e të plagosurve. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë deri më tani.

Dy dëshmitarë thanë se dëgjuan zhurmën e një shpërthimi të madh pranë zonës së fortifikuar që është shtëpia e disa ndërtesave qeveritare dhe ambasadave të huaja.

Kabuli dhe zona të tjera urbane janë goditur nga sulmet muajt e fundit, disa prej të cilave janë marrë përsipër nga ISIL (ISIS).

Guvernatori taleban i provincës Balkh të Afganistanit u vra brenda zyrës së tij në një sulm vetëvrasës që u mor përsipër nga grupi i armatosur ISIL në fillim të këtij muaji.

Një shpërthim në janar vrau të paktën pesë persona dhe plagosi dhjetëra në Ministrinë e Punëve të Jashtme ndërsa punonjësit dolën nga ndërtesa në fund të ditës së tyre të punës.

Grupi ISIL ka marrë përsipër gjithashtu sulme të tjera të fundit në Kabul, duke përfshirë një bombë pranë një postblloku në aeroportin ushtarak të qytetit që vrau dhe plagosi disa njerëz dhe gjithashtu një sulm në një hotel në Kabul në mes të dhjetorit.

Administrata talebane ka thënë se është e fokusuar në sigurimin e vendit dhe ka kryer disa bastisje kundër anëtarëve të dyshuar të ISIL në javët e fundit.

Incidenti i së hënës ndodhi rreth orës së drekës kur qyteti është veçanërisht i mbushur me njerëz pasi stafi i zyrës qeveritare niset herët për ditën gjatë muajit të agjërimit islamik të Ramazanit.

Mediat lokale raportuan se të gjitha rrugët ishin të rrethuara nga policia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb