Një gjeneral rus, i identifikuar në një hetim të CNN si përgjegjës për shënjestrimin e civilëve në qytetin ukrainas të Kharkiv dhe rolin e tij si arkitekt i rrethimit të Aleppos, ishte përfshirë në bisedimet e nivelit të lartë të mbrojtjes me homologun e tij në Mbretërinë e Bashkuar në 2017, pasi mori vlerësimin më të lartë të Rusisë, nderim ushtarak për rolin e tij në luftën e tij në Siri.

Gjeneral Koloneli Alexander Zhuravlyov, në cilësinë e tij si zëvendës shefi i atëhershëm i Shtabit të Përgjithshëm, u takua me Zëvendës Shefin e atëhershëm të Shtabit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, General Messenger për bisedime të nivelit të lartë, gjatë një udhëtimi në Moskë në vitin 2017 në atë që karakterizohej nga Ministria e MB e Mbrojtjes si “dialog ushtarak”. Zhuravlyov diskutoi me Messenger “një rifillim të ndërveprimit ushtarak”, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS më 28 shkurt 2017, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë.

Hetimi i CNN zbuloi se udhëheqja e Zhuravlyov në vitin 2016 katalizoi sulmin në Aleppon lindor. Pasi ai mori frenat, ushtria ruse rriti me shpejtësi sulmet e saj në territorin e kontrolluar nga rebelët dhe përfundoi rrethimin e qytetit me popullsi të dendur, duke kërkuar një numër të madh të vdekjeve dhe duke vënë në lëvizje rrotat për një taktikë që ka përcaktuar ndërhyrjen e Rusisë në Siri: rrethoni, vrisni nga uria, bombardoni dhe bluani në nënshtrim.

Periudha e tij e komandës pa gjithashtu një rritje dramatike të sulmeve të dokumentuara të municioneve thërrmuese në Aleppo.

Analistët e agjencisë evropiane të inteligjencës që folën për CNN në kushte anonimiteti thanë se modeli i sjelljes së Zhuravlyov në Siri dhe Ukrainë është i njëjtë, duke nënshtruar qytetet përmes terrorit. “Zhuravlyov u soll me qëllimin për të sjellë një kapitullim të shpejtë të Aleppos. Ai e bëri këtë duke përdorur të njëjtën metodologji që shohim në Ukrainë. Duke urdhëruar përdorimin pa kriter të municioneve thërrmuese kundër infrastrukturës së dendur civile dhe popullatave,” tha analisti.

Aktivistët sirianë të të drejtave të njeriut kanë kërkuar prej kohësh që gjenerali rus të mbahet përgjegjës dhe një avokat kryesor i të drejtave të njeriut në Mbretërinë e Bashkuar në firmën ligjore Payne Hicks Beach, Matthew Ingham, i tha CNN: “Gjeneral Koloneli Alexander Zhuravlyov duhej të ishte sanksionuar për veprimet e tij në Siri. ” duke shtuar, “Është turp që nuk pati një përgjigje më të fortë ndaj krimeve të supozuara të luftës në atë fazë, sepse kjo mund të ketë ndikuar në llogaritjet strategjike të Putinit që në fillim.

As SHBA dhe as Britania e Madhe nuk kanë ndërmarrë veprime publike kundër Zhuravlyov ose gjeneralëve të tjerë kryesorë rusë të implikuar në krime lufte. Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do të komentonte mbi gjetjet specifike të hetimit të CNN, por tha se ata vazhduan të gjurmonin dhe vlerësonin krimet e luftës dhe raportet e dhunës dhe abuzimeve të vazhdueshme.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se një deklaratë e mëparshme e lëshuar në 2017 “e bëri të qartë” se ata mbështesnin dialogun ushtarak për të minimizuar rrezikun dhe llogaritjen e gabuar

“Ne i qëndrojmë atij parimi, prandaj i dhamë Rusisë çdo mundësi për t’u përfshirë në dialog këtë vit për Ukrainën përpara se të fillonin pushtimin e tyre të dënueshëm dhe të paprovokuar,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb