Personat mbi moshën 12 vjeç në Gjermani do të kenë mundësinë të vaksinohen kundër koronavirusit të ri (COVID-19), pasi qeveria hoqi listën e prioriteteve të vaksinimit.

Zëdhënësi i qeverisë gjermani, Steffen Seibert, tha se autoritetet shëndetësore miratuan vetëm vaksinën BioNTech/Pfizer për përdorim tek fëmijët mbi moshën 12 vjeç.

Në Gjermani, 38 milionë njerëz kanë marrë dozat e tyre të para, ndërsa 17,5 milionë janë vaksinuar plotësisht që kur vendi nisi fushatën e vaksinimit masiv më 26 dhjetor 2020.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb