Pas muajsh debati, kancelari gjerman Olaf Scholz ka vendosur të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake.

Kështu shkruan revista gjermane Spiegel , e cila i referohet burimeve të saj në qeveri.

“Vendimi është marrë: Gjermania do të furnizojë Ukrainën me tanke kryesore luftarake Leopard 2”, thuhet në raport.

Sipas revistës, çështja ka të bëjë me tanket Leopard 2 A6.

Qeveria gjermane gjithashtu dëshiron të lejojë vende të tjera si Polonia që të dërgojnë tanke të tilla në Ukrainë. Aleatët e tjerë, përfshirë ata nga Skandinavia, gjithashtu duan të furnizojnë Ukrainën me tanket kryesore të betejës Leopard 2.

Wall Street Journal raportoi se Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë furnizimin e një numri të konsiderueshëm tankesh luftarake Abrams në Ukrainë.

Franca po shqyrton gjithashtu dërgimin e tankeve luftarake në vend.

Vendimit të Gjermanisë me sa duket i paraprinë disa ditë konsultimesh intensive me aleatët, përfshirë Uashingtonin. Scholz gjithmonë ka theksuar se do të dëshironte të furnizonte Ukrainën me tanke luftarake vetëm së bashku me vende të tjera si Shtetet e Bashkuara.

Sipas revistës, tanket Leopard të prodhimit gjerman dyshohet se do t’i jepen Ukrainës nga stoqet e Bundeswehr-it. Në terma afatmesëm dhe afatgjatë, tanke të tjerë beteje nga magazinat industriale mund të restaurohen për t’u përdorur.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Berlin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb