Google është duke ndaluar disa lloje të aplikacioneve nga dyqani Play Store. Këtu përfshihen aplikacionet e valutës virtuale, siç është Bitcoin dhe aplikacionet  që përmbajnë tema të të rriturish.

Në prill 2018, Google ndaloi aplikacionet shtesë të kripto-minierave nga dyqani i uebit i Chrome.

Google ka ndaluar gjithashtu “aplikacione që lehtësojnë shitjen e eksplozivëve, armëve të zjarrit, municioneve ose disa aksesorëve të armëve të zjarrit”. Ndërsa kjo ka gjasa të shqetësojë disa njerëz, Google është duke u mbrojtur nga  aktivitetet  kriminale potenciale.

Në një perspektivë më të përgjithshme, Google gjithashtu është duke larguar aplikacionet me cilësi të ulët. Që do të thotë, aplikacione që kopjojnë përmbajtje nga të tjerët, aplikacionet e bëra kryesisht për të shërbyer reklama dhe aplikacione që nuk funksionojnë siç duhet. Nga të cilat ka shumë në Google Play.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb