TIRANË

Telefonata por edhe survejime të policisë në terren kanë bërë që sot policia të nisë një aksion në fshatrat e Fushë-Krujës në kërkim të autorëve të grabitjes në aeroportin e Rinasit.

Gazetarja Dorjana Bezat raportoi për “BalkanWeb” se sot policia ka ndërmarrë disa kontrolle në fshatrat e Fushë-Krujës, që është edhe vendi më i afërt nga aeroporti Kombëtar. Policia ka marrë indicie se autorët e grabitjes mund të fshihen në këto fshatra.

Kujtojmë se ditën e ngjarjes më 9 prill, autorët u larguan në drejtim të Fushë-Krujës, ku u gjetën edhe dy makina të djegura në vende të ndryshme. Gjithsesi policia nuk përjashton edhe lëvizjen drejt qyteteve të tjera.

Pas grabitjes, autorët hodhën granata dhe qëlluan me kallashnikovë drejt policisë. Gjatë shkëmbimit të zjarrit mbeti i vrarë Admir Murataj, i cili dyshohet nga policia si kreu i grupit të grabitësve.

Identifikimi i Murataj qe i vështirë për shkak të ndryshimit të pamjes nëpërmjet operacioneve plastike por i dha mundësi policisë të shkojë drejt të dyshuarve të tjerë.

Deri tani janë të dyshuar edhe Klement Çala, një bashkëpunëtor i vjetër i Murataj, Aleks Pepa, i akuzuar për grabitjen e blindave me para që udhëtonin drejt Rinasit, si dhe një ish-polic me inicialet M.H.

Grabitja
Grabitja

Pas grabitjes së Rinasit policia ka mbledhur informacione për këta persona dhe rezulton që edhe pse ishin në kërkim nga policia jetonin në Shqipëri. Madje policia ka informacione se Çala jetonte shumë pranë kryeqytetit, në Durrës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb