Holanda është e përgatitur të blejë tanke që aktualisht i jep me qira nga Gjermania dhe t’i dërgojë ato në Ukrainë, por është gjithashtu e hapur për ide të tjera, tha kryeministri Mark Rutte për RTL Nieuws.

“Këto bisedime janë në vazhdim,” tha Rutte. “Ne gjithashtu mund t’i përdorim tanket në mënyra të tjera, dhe ato diskutime po zhvillohen gjithashtu… ne jemi të përgatitur të marrim një vendim.”

Holanda nuk zotëron asnjë tank, por merr me qira 18 tanke Leopard 2 nga Gjermania. Më herët të martën, Rutte u tha mediave ndërkombëtare në Bruksel se Holanda mund t’i blejë ato tanke dhe t’i japë nëse është e nevojshme. Do të kishte kuptim ta bënim këtë së bashku me vendet e tjera. Sipas kryeministrit holandez, kabineti është i përgatitur ta shqyrtojë atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb