Holanda do t’i kërkojë qeverisë zvicerane leje për të blerë tanke luftarake Leopard 1 nga një kompani zvicerane me qëllim që t’i dorëzojë ato në Ukrainë.

Qeveria holandeze në shkurt tha se do të dorëzonte të paktën 100 tanke Leopard One në Ukrainë në bashkëpunim me Gjermaninë dhe Danimarkën.

Ministria e Mbrojtjes tha se dorëzimi i mundshëm i raportuar nga ANP ishte pjesë e atij plani origjinal, por nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për detaje të mëtejshme.

Zyra e kryeministrit Mark Rutte nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Muajin e kaluar qeveria zvicerane tashmë ka mbështetur dekomisionimin e 25 tankeve të avancuara të betejës Leopard 2 me synimin për t’i shitur ato në Gjermani.

Por shitja e tankeve është një çështje e ndjeshme në Zvicër pasi ligjet e neutralitetit dhe një embargo e veçantë e armëve nënkuptojnë se vendit i ndalohet të dërgojë armë direkt në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb