Nadhim Zahawi filloi sot punën e tij më rëndësishme në karrierë, atë si Kancelar (Ministri i Financave) në qeverinë e Britanisë së Madhe, në një tjetër bast të llogaritur mirë nga Boris Johnson për deputetin konservator, jeta politike e të cilit është krahasur me personazhin “Del Boy” nga filmi Only Fools and Horses dhe një konkurrenti që përpiqet të lërë përshtypje te Lord Sugar në seritë e “The Apprentice”.

Ngritja e deputetit konservator 55-vjeçar në Downing Street nr.11 është e jashtëzakonshme duke pasur parasysh se ai mbërriti si një refugjat kurd nga Iraku në moshën 9 vjeçare duke tentuar t’i ikë regjimit të Sadam Huseinit me familjen e tij.

Dhe më pas ai vazhdoi të bënte një pasuri të llahtarshme duke themeluar firmën e sondazheve YouGov dhe duke ndërtuar një biznes me vlerë 100 milionë paund.

Miqtë kanë thënë se ‘gjaku dhe pasioni i vërtetë i Zahawi ishte politika’, por përpara se të zgjidhej si deputet i konservatorëve për zonën e Stratford-Upon-Avon në vitin 2010, ai iu përkushtua vendosjes së një pasurie të çmendur.

Një mik tjetër në Parlament tha për Zahawin se ai ‘ai është një lloj tregtari i dashur’, duke shtuar se ka disa nga tiparet e “Del Boy” te figura e tij.

Vuhj
Vuhj

Sot, ndërsa fillon ditën e tij të parë të punës si Kancelar, Zahawi, baba i tre fëmijëve, tha se po e mbështeste Boris Johnson sepse ai është ‘i përkushtuar ndaj vendit që më dha gjithçka’ dhe mohoi se po forcon ambiciet e tij personale për t’u bërë kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe.

Ai nuk ka pasur gjithmonë një lundrim të thjeshtë në mesin e konservatorëve të vjetër. Një sipërmarrje e hershme si një sipërmarrës i ri, duke shitur veshje “Teletubbies” në kulmin e famës së shfaqjes, dështoi dhe mbështetësit, përfshirë ish-shefin e konservatorëve, Jeffrey Archer, humbën paratë e tyre.

Por ai do të bëhej një nga politikanët më të pasur në Dhomën e Komunëve pasi ndihmoi në themelimin e “YouGov” me mikun e tij Stephan Shakespeare, i cili kishte studiuar inxhinieri kimike në University College London.

Në vitin 2002 ai mori përsipër një bast në Pop Idol të ITV-së – shfaqja më e madhe në TV në atë kohë – që do ta bënte atë edhe më shumë të pasur, në një histori që miqtë e përdorin për të shpjeguar mentalitetin e tij në biznes dhe tanimë në politikë.

Përpara finales mes Will Young dhe Gareth Gates, ekspertët ishin të bindur se do të ishte Gates ai që do të kthehej në shtëpi. Por sondazhi i YouGov tha të kundërtën, dhe ai vuri mijëra paund për Will Young për të fituar, gjë që e bëri, duke e lejuar Kancelarin të mposhtte prezantuesit dhe ekspertët dhe të bënte një pasuri të frikshme.

Iok
Iok

Ish-kreu i kërkimit politik të YouGov, Joe Twyman, i tha Politico: “Kjo ju tregon shumë për të. Ai me të vërtetë besonte se ajo që po bënim ishte e drejtë, ai ishte i gatshëm të merrte rrezikun, i pëlqente spektakli dhe argëtimi i të gjithave, por gjithashtu donte të fitonte shumë para”.

Jo vetëm që Nadhim e fitoi bastin, por ai e përdori gjithashtu për të nxitur besueshmërinë e YouGov dhe tre vjet më vonë ai thuhet se ka bërë 5.7 milionë paund kur ka dalë në qarkullim.

Një figurë e lartë e qeverisë tha se Zahawi ishte një rrezikues i llogaritur, një pretendim i bërë sot ndërsa ai vendosi të mbështesë Boris Johnson me udhëheqjen e tij në rrezik.

“Ai nuk është i pamatur. Ai sigurohet që shanset janë në favor të tij përpara se të luajë një bast”, tha burimi.

Ish-presidenti i “YouGov”, Peter Kellner ka thënë se do të ishte bërë një konkurrent ‘perfekt’ për shfaqjen e lojërave televizive The Apprentice, nëse shfaqja me protagonist Lord Sugar do të kishte ekzistuar në vitet 1980 dhe 1990.

“Ai ishte shumë i mprehtë dhe mendjemprehtë në aspektin e biznesit”, tha Kellner, duke shtuar se nuk ishte çudi që Zahawi kishte sukses si ministër i vaksinave në pandemi, sepse “në një farë kuptimi, puna e vaksinës është si një sfidë e Alan Sugar”.

Yjtyt
Yjtyt

Ai tani është një nga favoritët për të zëvendësuar Boris Johnson. Miku Tobias Ellwood, një kritik i mprehtë i Johnson, ka thënë prej kohësh se do ta mbështeste Zahaëin nëse ai kandidon për lider të Konservatorëve.

Ai i tha Politico-s: “Shumë njerëz kanë marrë përgjegjësi në Kabinet që ndoshta nuk duhet të jenë aty, duke pasur parasysh ndryshimin e mjedisit nga dhjetori 2019 deri në vendin ku jemi sot. Promovimi i tij [në Sekretar Arsimi] tregon se ne kemi njerëz të kalibrit të lartë në radhët e parlamentit me grupe aftësish që mund dhe duhet të përdoren”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Zahawi u arsimua privatisht në King’s College School në Londrën Perëndimore dhe University College London, ku ai studioi inxhinieri kimike. Si një nga anëtarët më të pasur të Parlamentit, ai vazhdoi të emërohej “sipërmarrësi i vitit” nga Ernst & Young dhe ngriti kompaninë e suksesshme të votimit YouGov, ndërsa tani thuhet se ai zotëron një perandori pronash me vlerë rreth 100 milionë paund.

Babai i tre fëmijëve u zgjodh deputet në vitin 2010, duke u bërë i pari kurd-irakian që u zgjodh në parlamentin e Britanisë së Madhe.

Zahawi vazhdoi të vepronte si ndihmës i Lord Archer përpara se të hynte vetë në politikë. Pavarësisht se fillimisht mbështeti Dominic Raab për udhëheqësin e partisë Konservatore në 2019, ai ka qenë besnik ndaj Johnson që atëherë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb