India njoftoi se ka testuar një raketë balistike ndërkontinentale me kapacitet bërthamor prej 5.000 kilometrash.

Në njoftimin e qeverisë indiane thuhet se është testuar me sukses raketa “Agni-5”, e cila u lëshua nga një ishull në lindje të vendit.

Testimi i raketës është kryer në përputhje me “politikën minimale të shpërqendrimit”.

Vlerësohet se raketa balistike “Agni-5” mund të godasë të gjithë territorin e Kinës.

Raketa balistike ndërkontinentale (ICBM) është një raketë balistike me një rreze veprimi prej mbi 5.000 kilometrash. Raketa të tilla janë krijuar kryesisht për të mbajtur armë bërthamore, një ose më shumë bomba bërthamore.

Vija e pacaktuara kufitare midis Kinës dhe Indisë e rrethuar nga malet Himalaje po ndez mosmarrëveshje mbi çështjen e sovranitetit midis dy vendeve. Kufiri prej 3.500 kilometrash, i cili përfshin përrenj, liqene, akullnaja dhe majat me dëborë, shpesh çon në tensione midis dy palëve.

Pavarësisht negociatave prej vitesh, palët ende nuk i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre mbi sovranitetin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb