Rusia lëshoi 81 raketa, duke përfshirë gjashtë raketa hipersonike Kinzhal dhe tetë dronë në Ukrainë gjatë sulmeve të sotme, tha forcat ajrore ukrainase.

Në një deklaratë, zyrtarët thanë se Ukraina kishte shkatërruar 34 raketa lundrimi dhe katër drone vetëvrasëse Shahed, dhe tetë dronë dhe raketa të drejtuara u penguan gjithashtu të arrinin objektivat e tyre.

Duket se objektivi i sulmeve këtë mëngjes ishte infrastruktura energjetike e Ukrainës.

Sulmet shkatërruan furnizimin me energji elektrike në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia – centrali bërthamor më i madh në Evropë, të cilin forcat ruse e pushtuan një vit më parë.

Kryeqyteti, Kievi, porti i Odesës në Detin e Zi dhe qyteti i dytë më i madh, Kharkiv, u goditën të gjitha pasi raketat synonin një hark të gjerë objektivash, që shtriheshin nga Zhytomyr, Vynnytsia dhe Rivne në perëndim deri në Dnipro dhe Poltava në Ukrainën qendrore thanë zyrtarët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb