Irani do të nënshkruajë një marrëveshje bashkëpunimi 20-vjeçare me Venezuelën kur Presidenti Nicolas Maduro të vizitojë Teheranin “në muajt e ardhshëm”.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij venezuelian Felix Plasencia në Teheran të hënën, Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian njoftoi lajmin dhe shtoi se një komision i përbashkët i bashkëpunimit ekonomik, do të formohet në kryeqytetin e Iranit para fundit të vitit.

“E gjithë kjo konfirmon se marrëdhëniet midis dy vendeve janë në rritje,” tha Amirabdollahian, duke shtuar se disa nga marrëveshjet e bëra më parë për bashkëpunim në një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë energjinë, aktualisht janë duke u zbatuar.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, ministri i jashtëm iranian shprehu mbështetje të plotë për popullin e Venezuelës dhe Presidentin Nicholas Maduro, tha se politikat amerikane ndaj Venezuelës janë “jokonstruktive”.

“Në bashkëpunimin dypalësh, ne tani jemi në një rrugë ku mallrat iraniane janë të arritshme në disa qytete të Venezuelës,” tha Amirabdollahian.

Ministri i Jashtëm venezuelian u takua gjithashtu me Presidentin Ebrahim Raisi, i cili tha se Irani dëshiron të zgjerojë lidhjet e tij me vendet e Amerikës Latine.

“Në këtë administratë, ne jemi të vendosur të lëmë mënjanë problemet e krijuara nga armiqtë dhe të vazhdojmë rrugën e përparimit të vendit,” tha Presidenti Raisi.

Plasencia gjithashtu thuhet se iu referua dy vendeve si miq që janë bashkuar kundër “atyre që duan të dëmtojnë pavarësinë tonë”.

Ai shtoi se hartimi i një plani afatgjatë bashkëpunimi midis Teheranit dhe Karakasit do të ndihmonte në mbrojtjen e multilateralizmit dhe luftimin e ndërhyrjes amerikane.

Lajmet për marrëveshjen 20-vjeçare vijnë ndërsa Irani dhe Kina arritën një marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare në fillim të këtij viti, me Iranin gjithashtu duke parë një marrëveshje afatgjatë me Rusinë.

Muajin e kaluar, oferta shumëvjeçare e Iranit për t’u bërë një anëtar i plotë i Organizatës së Bashkëpunimit Shanghai u miratua, duke sjellë shpresë në Teheran se mundësi të reja, në kundërshtim me sanksionet amerikane, tani do të jenë të mundshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb