Izraeli ka thënë se bashkësia ndërkombëtare duhet të ketë shqetësime të mëdha në lidhje me zgjedhjen e presidentit të ri të Iranit, Ebrahim Raisi. Një zëdhënës i ministrisë së Jashtme të Izraelit tha se Raisi është presidenti më ekstremist i Iranit deri më tani.

Ai gjithashtu paralajmëroi se udhëheqësi i ri do të rrisë aktivitetet bërthamore të Iranit. Ebrahim Raisi u shpall fituesi i zgjedhjeve presidenciale të Iranit të Shtunën, në një garë që u pa gjerësisht se ishte krijuar për ta favorizuar atë. Raisi, inaugurimi i të cilit do të inaugurohet në Gusht, është gjykatësi më i lartë i Iranit dhe ka pikëpamje ultra-konservatore. SHBA ka vendosur më parë sanksione kundër tij pasi është i përfshirë në ekzekutimet e kaluara të të burgosurve politikë. Në një deklaratë pas fitores së tij, ai premtoi të forcojë besimin e publikut në qeveri dhe të jetë një udhëheqës për të gjithë kombin. “Unë do të formoj një qeveri punëtore, revolucionare dhe anti-korrupsion,”, është shprehur ai.

Kohët e fundit, armiqësia mes Iranit dhe Izraelit është përshkallëzuar. Situata është komplekse, por një burim i madh tensioni janë aktivitetet bërthamore të Iranit. Irani fajëson Izraelin për vrasjen e shkencëtarit kryesor bërthamor vitin e kaluar dhe për një sulm në një nga impiantet e pasurimit të uraniumit në Prill. Ndërkohë, Izraeli nuk beson se programi bërthamor i Iranit është thjesht paqësor dhe është i bindur se po punon drejt ndërtimit të një arme bërthamore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: