Jeta e përditshme e mbretëreshës diktohej sa nga punët zyrtare, aq edhe nga zakonet e saj të preferuara.

Mëngjesi i saj fillonte herët, në orën 07:30, kur zgjohej nga gjumi në pallat, gati për një filxhan çaj të sapo bërë.

Një shoqëruese, e veshur mirë, mbante një tabaka me dy filxhanë argjendi të markës ”Earl Grey”, që kishte pijen e preferuar të mbretëreshës si dhe ujë të nxehtë.

Tabakaja përmbante edhe qumësht pa sheqer dhe disa biskota, përpara mëngjesit të saj të vërtetë.

Kupa e qumështit dhe pjata ishin prej porcelani. Kishte edhe një pecetë prej liri me stemën mbretërore “EIIR”.

Kamerierja vendoste tabakanë në një tavolinë pranë shtratit, hapte perdet dhe ndizte radion.

Kanali i preferuar i mbretëreshës ishte programi ”Today” i BBC Radio 4. Më pas shërbëtorja e shoqëronte në banjën ngjitur në suitën saj, ku ajo preferonte të bënte dush dhe të pinte kafe të zezë.

Ndërsa mbretëresha bënte banjë, kujdestarja e saj përgatiste fustanin e parë të ditës në dhomën e zhveshjes. Mbretëresha ndonjëherë duhej ta ndryshonte disa herë në ditë, në varësi të orarit të saj.

Pasi vishej, parukierja e mbretëreshës i krihte flokët në stilin e saj të njohur.

Mëngjesi shërbehej në orën 08:30 në dhomën private të ngrënies së mbretëreshës, në katin e parë, me pamje nga kopshti i pallatit.

Drithërat ruheshin në enë plastike dhe një pjatë me fruta ishte gati për mbretëreshën.

Philip, i cili vdiq në 2021, do të kërkonte gjithashtu një radio tranzistor të modës së vjetër, në të djathtë të tij, midis kosit dhe tasit me fruta.

Një pecetë e bardhë e trashë e qëndisur me stemën ”EIIR” ishte palosur në tavolinën ngjitur së bashku me një filxhan dhe tabaka për çajin ”Earl Grey”, mjaltë dhe shurup panje si edhe lugë argjendi për dy llojet e reçelrave.

Mbretëresha lexonte edhe shtypin e përditshëm si ”Daily Telegraph” dhe ”Racing Post”, por  skanonte shpesh të gjitha gazetat e mëngjesit dhe arkivonte gjithashtu një tufë copëza gazetash çdo ditë. Biseda do të kalonte në angazhimet zyrtare të ditës e deri tek gjërat e përditshme.

Gajdexhiu i veshur me rroba mbretërore luante për të çdo ditë jave në orën 09:00 për rreth 15 minuta ndërsa ishte në rezidencë në Buckingham Palace, Windsor, Holyroodhouse Palace në Edimburg ose kalanë Balmoral, në malësitë skoceze.

Nga ora 09:30, mbretëresha ishte zakonisht e ulur në tavolinën e Chippendale në dhomën e saj të ndenjes, e cila gjithashtu funksiononte si zyrë.

Në tavolinën e saj kishte dy bojëra, të zezë, që përdorej për nënshkrimin e dokumenteve zyrtare dhe jeshile për letrat personale.

Ajo përdorte gjithmonë letër fshirëse të zezë në mënyrë që askush të mos shihte se çfarë kishte shkruar dhe shkrimi i saj ruhej në një dosje lëkure me stemën mbretërore.

Çdo ditë, në tryezën e saj silleshin nga 200 deri në 300 letra nga publiku. Mbretëresha do të bënte një përzgjedhje për t’i lexuar vetë dhe do t’i tregonte stafit të saj se si do të dëshironte që t’i përgjigjeshin.

Pothuajse çdo letre i përgjigjej stafi, në zyrën e sekretarisë së saj private.

Çdo ditë të çdo viti, kudo që të ishte, mbretëresha merrte nga ministrat e qeverisë dhe nga përfaqësuesit e saj në Komonuelth dhe në vendet e huaja, informacione në formën e dokumenteve të politikave, dokumenteve të kabinetit, telegrameve të Ministrisë së Jashtme, një përmbledhje ditore të ngjarjeve në Parlament dhe letra të tjera shtetërore.

Këto ia dërgonin sekretaret private në kutitë e famshme të kuqe.

Të gjitha këto dokumente duhej të lexoheshin dhe, kur ishte e nevojshme, të miratoheshin dhe të nënshkruheshin.

Më vonë në mëngjes, një zonjë në pritje do të thirrej në dhomën e ndenjjes dhe do t’i kërkohej t’i përgjigjej korrespondencës. Në mëngjes, mbretëresha takonte shpesh diplomatë të huaj që paraqisnin kredencialet e tyre, shefat ushtarakë në emërimin ose daljen në pension dhe peshkopët dhe gjyqtarët anglezë në emërimin e tyre.

Çdo audiencë private zgjaste nga 10 deri në 20 minuta.

Mbretëresha ndonjëherë e përfundonte mëngjesin duke takuar një numër ministrash të qeverisë në një mbledhje të Këshillit të Privatësisë.

Kur ajo ishte në shtëpi, në Pallatin Buckingham, dreka hahej zakonisht vetëm, megjithëse herë pas here ftohej një zonjë në pritje. Çdo dy muaj, ajo dhe duka ftonin një duzinë të ftuar nga një larmi prejardhjesh, në një drekë jozyrtare.

Menjëherë pas drekës, nëse kishte kohë, mbretëreshës i pëlqente të shëtiste në kopshtin e pallatit me qentë e saj, zakonisht vetëm dhe e pa shqetësuar.

Kur mbretëresha dilte për angazhime publike, ajo përgatitej duke lexuar shënime rreth sfondit se me kë po takohej dhe çfarë do të bënte. Kur ishte në kryeqytet, mbretëreshës i pëlqente të kthehej në suitën e saj të pallatit deri në orën 17:00 për të pirë çaj.

Shërbeheshin edhe sanduiçe si edhe torta e preferuar e mbretëreshës ”Dundee”.

Qentë Corgis dhe Dorgis hanin thërrime dhe ndonjëherë trajtoheshin me kërpudha me reçel dhe krem ​​të mpiksur.

Pas çajit, mbretëresha kthehej në tryezën e saj për një orë apo më shumë dhe, nëse nuk kishte festa në mbrëmje, tërhiqej në dhomat e saj private.

Të mërkurave, në orën 18:30, mbretëresha mbante audiencë me kryeministrin.

Kjo ndryshonte nëse mbretëresha ose kryeministri ishin larg. Ata flisnin në telefon.

Si kreu i shtetit, mbretëresha mbante kontakte të ngushta me kryeministrin dhe me ministrat e tjerë të kurorës.

Ajo ishte si mikpritëse e krerëve të shteteve të Komonuelthit dhe vendeve të tjera kur ata vizitonin BM.

Rreth orës 19:30, mbërrinte një raport i punimeve parlamentare të ditës dhe mbretëresha e lexonte këtë gjithmonë në të njëjtën kohë.

Darka, kur nuk kishte të ftuar dhe nuk kishte angazhime publike, ishte një çështje relaksi për mbretëreshën dhe Filipin, të cilët preferuan të mbanin rroba të rehatshme dhe jo  zyrtare.

Mbretëresha nuk ishte shumë e interesuar për ushqimin. Ajo nuk kujdesej shumë për supën apo gatimet pikante dhe i pëlqente mishi i qengjit, viçi i pjekur, mishi i deles, pula dhe salmoni.

Ajo shijonte një koktej me xhin dhe herë pas here pinte verë gjatë darkës.

Uji mineral ”Malvern” ishte gjithashtu i preferuar.

Në tetor 2021, u raportua se monarkja – në moshën 95-vjeçare – u këshillua nga mjekët të hiqte dorë nga kokteji i saj me ”Martini” në mbrëmje për ta ndihmuar atë të përballej me orarin e saj të ngjeshur dhe të pinte alkool vetëm në raste të veçanta.

Për t’u çlodhur, mbretëreshës i pëlqente të shikonte televizor, të luante puzzle ose të zgjidhte fjalëkryqe.

Programet e saj të preferuara televizive ndër vite përfshinin ”Last Of The Summer Wine” dhe ”The Bill”.

Por, ajo shpesh kalonte një pjesë të mbrëmjes duke punuar me dokumentet e qeverisë dhe Komonuelthit.

Si të gjithë monarkët britanikë, mbretëresha mbante një ditar që nga fillimi i mbretërimit të saj dhe ajo shkruante me rigorozitet një faqe çdo ditë.

Mbretëresha zakonisht ishte në shtrat në orën 23:00.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: