KOSOVË-Njëri nga themeluesit e UÇK-së, Jakup Krasniqi, ka thënë që prapa emrit të kësaj organizate qëndron komandanti legjendar, Adem Jashari.

Ai thotë që aksionet e para të armatosura janë kryer nga formacioni i Jasharit, kurse vendimi politik është marrë në Prishtinë në vitin 1993.

Edhe pse UÇK nuk duhet të personalizohet, Krasniqi thotë se këto vepra janë të krijuara nga Lëvizja Kombëtare për Çlirim.

https://www.youtube.com/watch?v=2wo0hK4EAMg

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: