JAPONI- Alarm vetëvrasjesh mes fëmijëve dhe adoleshentëve në Japoni.  Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Arsimin për vitin  2016-2017 janë vetëvrarë plot 250 fëmijë të shkollave fillore dhe të mesme.

“Ky numër është pesë herë më i lartë se sa një vit më parë dhe më i larti që prej vitit 1986”, raporton BBC-ja.

Mes arsyeve kryesore të vetëvrasjeve janë problemet në familje, frika për të ardhmen dhe bulizmi. Shumica e fëmijëve që kanë bërë vetëvrasje ishin kryesisht nxënës të shkollave të mesme.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb