Të paktën pesë civilë u vranë të enjten në qytetin port jugor të Jemenit, Aden, kur një burrë hodhi një granatë dore në një treg peshku të mbushur me njerëz, thanë zyrtarët e sigurisë.

Shpërthimi gjithashtu plagosi të paktën 20 blerës në tregun në lagjen e Sheik Othman të Adenit, thanë zyrtarët. Motivet e këtij sulmi ishin të panjohura dhe një hetim ishte duke u zhvilluar, thanë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti sipas rregulloreve.

Megjithatë, Shaher Mohamed Abdu, një dëshmitar okular në treg, tha se burri hodhi bombën pas një debati me disa shitës peshku. Në rrjetet sociale u shpërndanë video të njerëzve që mbanin të plagosurit me motoçikleta dhe të tjerë që vraponin në rrëmujë.

Jemeni është i mbushur me armë të vogla që janë kontrabanduar në portet e pakontrolluara gjatë viteve të konfliktit. Lufta civile në vend shpërtheu në vitin 2014, kur rebelët Houthi të mbështetur nga Irani pushtuan kryeqytetin, Sanaa, dhe pjesën më të madhe të Jemenit verior.

Aden kontrollohet nga forcat besnike ndaj qeverisë së njohur ndërkombëtarisht. Një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite, i cili hyri në luftë në vitin 2015, është përpjekur të rivendosë qeverinë në pushtet.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb