Një nga kryeqytetet më të larta në botë, Bogota është shpallur si vendi “2,600 metra më afër yjeve”.

Ndërsa kjo lartësi do të thotë që ju keni më shumë gjasa të jeni të mbuluar me re sesa të shikoni një qiell të ndritshëm të natës, kur bëhet fjalë për kafenë dhe kulturën, qyteti metropolitane nuk zhgënjen edhe pse më shumë ky vend është i njohur për ish-bosin e drogës, Pablo Escobar.

Këtu janë disa nga mënyrat më të mira për të përjetuar qytetin, raporton cnn.

Bogota nuk është e njohur për skenën e saj artistike, por duhet të jetë. Qyteti ka një numër të madh të galerive, gjegjësisht pak më shumë se 100 sosh, ku shumicën prej të cilave mund ta vizitoni falas ose me çmime të lira.

Çdo tetor, qyteti pret Panairin Ndërkombëtar të Artit në Bogota, një ekstravagancë katër ditore e artistëve që shfaqin veprat e tyre bashkëkohore, në një larmi formatesh dhe mediumesh.

Museo de Arte de la Universidad Nacional është një nga galeritë më të vendosura, duke bashkuar disa nga projektet më eksperimentale dhe ambicioze në qytet. El Parqueadero, e vendosur në katin e parë të Museo de Arte del Banco de la Republica, siguron një hapësirë për prodhimet artistike në një zonë që filloi si parkingu i muzeut.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Galería MU është një nga galeritë e para në vend kushtuar vetëm fotografisë së artit të bukur dhe fokusohet në shfaqjen e artistëve kolumbianë si dhe organizimin e punëtorive mbi historinë e fotografisë.

Museo Botero i bën homazh artistit më të famshëm të Kolumbisë, Fernando Botero, me nënshkrimin e tij gra të trasha dhe fruta të plota. E vendosur në një rezidencë të bukur koloniale, dhomat e së cilës mbështillen rreth një oborri, galeria është e lirë të hyjë. Aty ruhen 208 pjesë nga koleksioni i artit i Boteros, 123 prej tyre janë vepra që ai i krijoi dhe 85 janë nga koleksioni i tij privat i artistëve të njohur ndërkombëtarë, të cilët përfshijnë Picasso, Money dhe Chagall.

Një vështrim në mure

Bogota ka një kulturë unike të artit në rrugë, e cila është po aq pjesë e qytetit sa vetë muret.

Artistët vendas lejohen të marrin ngjyrosin ndërtesat e qytetit, dhe rezultati është një koleksion shumëngjyrësh i gjallë, tërheqës dhe ndezës i bisedave.

Argëtimi i quajtur “Bogota Graffiti Tour” ofron dy turne falas në ditë. Arti i grafiteve siguron një pamje depërtuese në një qytet kompleks dhe të bësh një turne është një mënyrë fantastike për të kuptuar komentet shoqërore dhe politike që kërkon të përcjellë kjo formë arti.

Zhytje të thella kulturore

Historia e Amerikës Latine shkëlqen në disa nga muzetë më të mirë të Bogotas. Përveç Museo del Oro-Muzeu i Arit, i cili strehon më shumë se 55 mijë copë ari, shumë prej të cilave janë zbukurime të shenjta Amazoniane, qyteti ofron institucione të tjera të shumta për të humbur veten për atë ditë.

Santa Clara është një kishë e kthyer në muze dhe një ndërtesë mahnitëse e epokës koloniale e ndërtuar midis viteve 1629 dhe 1647.

Kushton më pak se një dollar për të vizituar dhe parë pikturat e disa prej artistëve më të nderuar barok të Kolumbisë, së bashku me motive të ndërlikuara ari me lule dhe statuja fetare.

Museo Nacional de Colombia ndodhet në një ish-burg, të projektuar nga arkitekti anglez Thomas Reed në 1874.

Etnologjia, arti dhe arkeologjia janë të gjitha të ekspozuara këtu që datojnë 10 mijë vjet p.e.s, të cilat mund t’i shohim në 17 dhoma ekspozite.

Museo Colonial është një tjetër muze që duhet parë, i vendosur në një ndërtesë që është vetë historike-e ndërtuar në vitin 1610 si një ish-shkollë jezuite, ajo rrjedh historinë.

Muzeu është shtëpia e një larmie të madhe të pikturave, skulpturave, mobileve antike dhe arteve dekorative.

Një filxhan kafeje

Bogota nuk do të ishte e plotë pa përmendur kafenë. Edhe pse qyteti nuk ndodhet brenda trekëndëshit të kafesë, rajoni i famshëm për prodhimin e kafesë, kafene të shumta janë shfaqur vitet e fundit tani që vendi nuk po eksporton të gjitha fasulet e tij më të mira.

Historikisht, kolumbianët pinin pasilla, mbeturinat e industrisë së kafesë, e cila u krijua në një tinto shumë të fortë. Për fat të mirë gjërat kanë ndryshuar që atëherë, dhe megjithëse do të shihni vendasit duke shijuar një filxhan tinto nga një shitës në rrugë, gjërat e mira nuk duhen humbur.

Lucia Londono Tostadores dhe Varietale të dy ofrojnë turne të shkëlqyeshëm të provës së kafesë pa u larguar nga qyteti. Vizitorët mësojnë se si rritet, korret, piqet dhe piqet kafeja dhe bëhen një hap më afër për t’u bërë njohës të kafesë.

Dhe ata që preferojnë të kalojnë drejtpërdrejt në kafe kanë të drejtë për zgjedhje.

Kafeneja Arte y Pasion në Plaza Bolivar është një kafene simpatike, e vjetër me dekor të cilësisë së mirë. Amor Perfecto në Chapinero është një nga kafenetë e para të specializuara të vendit dhe ia vlen të vizitohet për kafen e tyre fituese të çmimeve dhe metodat e pazakonta, të tilla si procesi i mjaltit-kafe që lihet të thahet në tulin e vet, duke krijuar një gatim më të ëmbël.

Azahar në Parque de la 93 është një vend elegant që përdor kafenë me burim direkt nga fermerët, dhe ata janë plotësisht transparentë edhe për çmimet e tyre.

Një treg për suvenire të veçanta

Ia vlen për shkollën veriore, Usaquen është një lagje që është disi simpatike e modës së vjetër dhe të sotme, me një skenë ushqimi të zhurmshme.

Por aktiviteti më i mirë është tregu i pleshtave të së dielës, i cili është i hapur nga rreth orës 10 të mëngjesit deri në 6 pasdite.

Tregu Usaquen ka zanate të pafundme vendase, duke përfshirë qeramikë, sapun, bizhuteri, këpucë, artikuj të shijshëm dhe sende të tjera të punuar me dorë.

Ngjitja për një pamje dhe kërkimi i specieve

Një udhëtim deri në Monserrate në një ditë të qartë i çon vizitorët pak më lart akoma për një pamje panoramike të qytetit nga zona e përhapur.

Funikulari ofron një udhëtim të lëkundshëm që dridhet nga stomaku, ose ka shkallë të shumta. Ka një kishë në krye dhe disa restorante me çmim të lartë, por tërheqja e vërtetë këtu është horizonti i qytetit.

Një tjetër aktivitet i mrekullueshëm në natyrë është vizita në Kopshtin Botanik të Bogotas, një oaz qetësie mes qytetit kaotik.

Kolumbia është një nga vendet më biodiversale në planet, dhe kopshtet kanë një përzgjedhje mbresëlënëse të florës nga ekosistemet e shumta, me një theks të veçantë në speciet Andean dhe Paramo.

Shijet e Kolumbisë

Një nga gjërat më të mira në lidhje me Bogotën është skena e ushqimit që po lulëzon dhe fakti që vizitorët që shpenzojnë dollarë gëzojnë një kurs të shkëlqyer këmbimi, që do të thotë se ju mund të hani ushqime standarde për çmime super të lira.

Leonor Espinosa është një nga kuzhinierët më të dashur të vendit, dhe me arsye të mirë. Ajo gatuan ushqim të freskët duke u furnizuar me gjërat e nevojshme nga fermerët vendas dhe është e apasionuar pas thurjes së traditave kulturore në menutë e saj. LEO, restoranti i saj i njëjtë, ofron një menu me 13 pjata.

Në Matiz, ndërkohë, çdo pjatë është si arti i ngrënshëm, me menunë fantastike të ushqimeve të detit dhe përbërësve të tyre.

Një përvojë më tradicionale, e zakonshme në shtëpi, mund të gjendet në restorantin La Puerta Falsa (Dera e rreme) në La Candelaria, ku darkuesit mund të hanë një tas me supë ngrohëse ajiaco -të bërë me tre lloje patatesh dhe pulë që shërbehet me avokado dhe oriz – dhe përfundoni me një çokollatë të nxehtë, natyrisht duke zhytur bukë almojabana në të.

Destinacioni që nuk duhet humbur, megjithatë, është Andres Carne de Res, i vendosur në Chia, rreth një orë udhëtim nga Bogota në varësi të vendit ku po qëndroni. Por shumica e njerëzve që dynden në këtë institucion famëkeq nuk shkojnë për ushqim – ata shkojnë për festën.

Shumë më i përshtatshëm për kohët jo-pandemike, restoranti gjigant ka kapacitet prej 2,000 njerëzish dhe ata ende duhet t’i kthejnë njerëzit në dyert e tyre.

Menutë janë 40 faqe të gjata, darkuesit i lënë tryezat e tyre përgjatë rrugës kryesore në salsa (ka pesë dysheme vallëzimi) dhe ka, për ndonjë arsye, një mur ngjitje rreth tetë metra.

Krahas DJ ka grupe të shumta të drejtpërdrejta në dispozicion, si dhe disa shofer në parking për këdo që është shumë i lodhur për të bërë udhëtimin përsëri në qytet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: