Kancelari gjerman Olaf Scholz fajësoi Rusinë për sulmin në digën Kakhovka në Ukrainë të martën, duke thënë se masa e shumëpritur përfaqësonte një dimension të ri në konflikt.

“Me të gjitha llogaritë, ky është agresion nga pala ruse për të ndaluar ofensivën ukrainase , për të mbrojtur vendin e vet. Kjo tregon se ky është një dimension i ri,” tha Scholz.

Scholz tha se kishte ndërmend të fliste sërish me presidentin rus Vladimir Putin , megjithëse nuk e kishte bërë këtë për një kohë të gjatë dhe tani nuk ishte koha e duhur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb