GJERMANI

Kancelarja gjermane, Angela Merkel priti këtë të premte në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën. Pas kryeministrit, ka qenë vetë kancelarja që ka reaguar duke treguar detaje mbi atë se çfarë kanë diskutuar të dy liderët.

Kancelarja  pohon se bisedimet mes tyre u përqendruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale.

  • foto galeri

Në fund të shtatorit, Bundestagu do të vendosë nëse Kancelarja Angela Merkel mund të bie dakord për pranimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë në samitin e BE në mesin e tetorit.

“Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009, dhe mbështet pranimin e shtetit të Ballkanit në Bashkimin Evropian. Gjatë Konferencës së Ballkanit Perëndimor në Posen, më 5 korrik 2019, Kancelarja pranoi se pavarësisht vazhdimit të vështirësive politike, kishte përparim të rëndësishëm në të gjithë rajonin”-thuhet në reagimin e kancelarisë gjermane.

Ajo gjithashtu thekson se Gjermania shpreh gatishmërinë e plotë për të ruajtur kushtetutën dhe zhvillimin e demokracisë në vendin tonë.

“Gjermania ka një interes të fortë për të kontribuar në kushte të qëndrueshme, demokratike dhe kushtetuese në Shqipëri duke mbështetur procesin e transformimit të saj. Më parë, Rama ishte në prill 2018 mysafir në Kancelarinë Federale për të diskutuar me kancelaren Merkel, ndër të tjera, gjendjen e afrimit të BE në Shqipëri. Gjithashtu gjatë një takimi të Ballkanit Perëndimor në Prill 2019 në Kancelarinë Federale u zhvillua një diskutim dypalësh midis dy krerëve të qeverive”-theksohet ndër të tjera në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypi të Kancelares Angela Merkel.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: