Disa persona në Islandë kanë vrarë një balenë blu, një nga krijesat më të mëdha të mbetura në planet.

Dëshmitë fotografike nga aktivistët e balenave tregojnë një kafshë të madhe që po vritet për eksport.

Disa ekspertë kanë nxjerrë në përfundimin nga këto pamje se është një balenë mashkull i mitur, një specie që nuk është qëlluar qëllimisht që nga viti 1978.

Testimi i ADN-së do të nevojitet për të konfirmuar identitetin e vërtetë të balenës.

Arsyeja kryesore për interesin e specieve të tilla është që të përcaktohet nëse vrasjet janë të ligjshme apo jo sipas ligjit islandez.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: