Jo thjesht një festival kënge, por një shënjues i mbështetjes Evropiane për Ukrainën në këto ditë të vështira për ta. Kjo ishte simbolika e Eurovisionit këtë vit, që pa si fituese grupin ukrainas Klaush Orchestra, që u shpallën fituese me këngën e tyre plot mesazh të titulluar “Stefania”. Ajo së fundmi është bërë një himn popullor të ukrainasve në luftën e ashpër ndaj rusëve.

Publikimi i videos, i cili u xhirua në qytetet e shkatërruara të Borodyanka, Irpin, Bucha dhe Hostomel, thuhet se u vonua për të shmangur akuzat për politizimin e konkurrencës.

Në klipin e ri të këngës, ushtarët femra transportojnë fëmijë nëpër qytete të shkatërruara ndërsa reperi Oleh Psiuk performon mes rrënojave të ndërtesave të shkatërruara.
Pamjet më pas tregojnë disa ushtarë që ribashkojnë disa nga fëmijët me të dashurit e tyre, ndërsa njëri ecën në një varrezë me gurë varresh të mbuluar me ngjyrat e Ukrainës.

Pamja e fundit e videos tregon një vajzë të vogël që shikon në kamerë ndërsa përdor një koktej molotovi, eksplozivi i bërë vetë, i cili është bërë sinonim i rezistencës ukrainase ndaj forcave ruse.

Kujtojmë se fituesit e grupit folk-rap Kalush Orchestra dhanë një interpretim emocional të këngës së tyre, e cila tashmë është bërë një himn lufte për Ukrainën gjatë pushtimit.
Anëtarët e grupit duhet të kthehen në Ukrainë të hënën pasi u është dhënë leja speciale për t’u larguar nga vendi për të marrë pjesë në konkurs.

“Faleminderit për mbështetjen e Ukrainës. Kjo fitore është për çdo ukrainas”, thane grupi pas fitores.
Gurpi ishte favoriti për të fituar mes pushtimit të vendit të tyre nga Vladimir Putin, me Rusinë dhe Bjellorusinë të ndaluar të konkurronin në konkurs.

Pas performancës së tyre të mëparshme, anëtari i grupit Oleg Psiuk përfitoi nga audienca e madhe globale për të kërkuar ndihmë për Ukrainën.
“Unë ju kërkoj të gjithëve, ju lutemi ndihmoni Ukrainën, Mariupol. Ndihmoni Azovstal, tani”, tha ai.