Komisioni Europian ka dhënë ‘dritën jeshile’ për përdorimin e ilaçit Remdesivirit për trajtimin e pacientëve me COVID-19.

KE autorizon Remdesivirin vetëm për pacientët mbi 12- vjeçarë që e kanë të nevojshme oksigjenin shtesë.

Ndërkohë Remdesiviri tashmë është bërë ilaçi kryesor në SHBA që ka siguruar gjithë stokun e korrikut, dhe 90% të stokut të gushtit dhe shtatorit.
Por BE ka nisur negociatat me kompaninë ”Gilead Sciences”, për të siguruar stok nga COVID-19.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb