Rusia ka të ngjarë të ketë përdorur mijëra luftëtarë çeçenë në zonat Mariupol dhe Luhansk, për të plotësuar “problemet e saj të rëndësishme të burimeve në Ukrainë”. Kjo është një tezë e Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Ministria e Mbrojtjes thotë: “Pavarësisht se forcat ruse kishin rrethuar Mariupolin për më shumë se dhjetë javë, rezistenca e vendosur ukrainase vonoi aftësinë e Rusisë për të fituar kontrollin e plotë mbi qytetin. Kjo frustoi përpjekjet e saj të hershme për të kapur një qytet kyç dhe shkaktoi humbje të kushtueshme të personelit midis forcave ruse.”

Kjo bëri që Rusia të kishte nevojë të “përdorte ndjeshëm personelin ndihmës”, thotë Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës së mbrojtjes, raporton BBC. “Këto forca ka të ngjarë të përbëhen nga vullnetarë individualë dhe njësi të Gardës Kombëtare, të cilat janë të përkushtuara në mënyrë rutinore për të siguruar sundimin e kreut të Republikës Çeçene, Ramazan Kadyrov.”

Ai thotë se Kadyrov ka të ngjarë të mbajë mbikëqyrjen e ngushtë personale të dislokimit, me kushëririn e tij që ndoshta vepron si komandant çeçen në terren në Mariupol. Ministria e Mbrojtjes thotë se përdorimi i një “personeli” të tillë mund të kontribuojë në një komandë të përçarë, duke penguar operacionet ruse.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb