Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka njoftuar bllokimin e parë të pjesshëm të Covid-it në Evropën Perëndimore të këtij dimri, me tre javë kufizime për dyqanet, sportin dhe ushqimin.

Ruttee tha se masa ishte në përgjigje të infeksioneve rekord dhe rritjes së rasteve të kujdesit intensiv.

Pjesa më e madhe e kontinentit po përballet me një rritje të rasteve, pjesërisht për t’u fajësuar për marrjen e ulët të vaksinave dhe hezitimin e vaksinave në disa vende.

Rutte tha se për fat të mirë shumica dërrmuese e njerëzve në Holandë ishin vaksinuar. Por bllokimi i pjesshëm tre-javor do të fillojë të shtunën në mbrëmje. Dyqanet jo thelbësore do të duhet të mbyllen në orën 18:00; kafene, restorante dhe hotele në orën 20:00. Sporti profesional do të vazhdojë, por pas dyerve të mbyllura, duke përfshirë ndeshjen kualifikuese të Holandës për Kupën e Botës në futboll kundër Norvegjisë më 16 nëntor, dhe kinematë dhe teatrot do të qëndrojnë të hapura.

Distanca sociale prej 1.5 metrash do të rifutet dhe maksimumi katër të ftuar mbi moshën 13 vjeç do të lejohen në shtëpitë e njerëzve. Sa më shumë njerëz duhet të punojnë nga shtëpia.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb