Lideri i opozitës ruse Alexey Navalny është shpallur fajtor për mashtrim, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Tass.

“Navalny kreu mashtrim, d.m.th vjedhje të pronës së dikujt tjetër me mashtrim,” lexoi gjyqtarja Margarita Kotova në vendim, njoftoi të martën agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Navalny u akuzua për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës. Prokuroria e akuzon atë për përvetësim të parave që ai dhe fondacioni i tij kanë mbledhur ndër vite dhe për fyerje të një gjyqtari gjatë një procesi të mëparshëm. Navalny i ka hedhur poshtë akuzat si të motivuara politikisht.

Në fjalën e tyre përfundimtare të martën, prokuroria kërkoi 13 vjet burg dhe një gjobë prej 1.2 milionë rubla (afërsisht 10,700 dollarë).

Navalny u arrestua në janar 2021 menjëherë pas kthimit të tij nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u shëruar nga një helmim që fajësoi Kremlinin, një pretendim që zyrtarët rusë e mohuan me forcë. Menjëherë pas arrestimit, një gjykatë e dënoi atë me 2 vjet e gjysmë burg për shkeljet e lirimit me kusht që rrjedhin nga një dënim me kusht i vitit 2014 në një rast mashtrimi që Navalny këmbëngul se ishte i shtyrë politikisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: