Shtëpia e ankandeve Christie’s në New York ka shitur në ankand për 91 milion e 100 mijë dollar lepurin e Jeff Koons.

Vepra bëhet kështu më e paguara e të gjitha kohërave, e realizuar nga një artist që është ende gjallë.

Ai që ka vlerësuar skulpturën, e realizuar prej materiali Inox në 1985 ka qenë Robert Mnuchin, babai i sekretarit amerikan të Thesarit Steven Mnuchin. Vepra, e krijuar në edicionin e limituar vetëm me tre ekzemplarë, ishte e fundit e mbetur në duart e privatëve.

(da.xha/BalkanWeb)

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb