SHBA i jep Shqipërisë edhe 900 mijë dollarë për të luftuar ndaj koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur ambasadorja Yuri Kim e cila thotë se totali tashmë i ndihmës amerikane për Shqipërinë kap 2 milionë dollarë.

Këto para do të shkojnë për laboratorët spitalorë, gjurmimin e rasteve si dhe dhe asistencë teknike. Ndërkohë në total nga viti 200 SHBA e ka ndihmuar Shqipërinë me rreth 700 milionë dollarë ndihma.

 

STATUSI NGA YURI KIM

SH.B.A. po i ofron Shqipërisë $ 900 mijë dollarë shtesë për koronavirusin, duke sjellë në total 2 milion dollarë për laboratorë, gjurmim të rasteve dhe asistencë teknike. Kjo në total shkon në 700 milion dollarë asistencë për Shqipërinë që nga viti 2000. SHBA gjithmonë do të qëndrojë me miqtë dhe do të udhëheqë luftën kundër kërcënimeve globale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb