MEKSIKE – Bilanc lufte me 31 të vdekur në vetëm pak orë është shënuar pas përplasjeve të bandave të drogës në Meksikë në shtetin kufitar verior të Chihuahua të Meksikës në vetëm 7 orë në mes natës së të enjtes dhe të premtes në mëngjes, ndërsa 23 viktima të tjera lidhur me krimin e organizuar u regjistruan në një periudhë 24-orëshe në disa shtete të tjera. Ciudad Juárez ishte zona më e keqe, duke regjistruar 21 vrasje.

Të gjitha përveç tre vrasjeve në qytetin kufitar thuhet se ndodhën në një orë të përgjakshme mes orës 11:00 të së enjtes dhe mesditës së premte. Katër vetë u vranë gjithashtu në të njëjtën periudhë në kryeqytetin e shtetit të Chihuahua.

Nëntë vrasjet e tjera në shtet ndodhën rreth orës 7:00 të mëngjesit. Dy të mitur vetëm 14 vjeç dhe 15 persona të tjerë, ishin ndër viktimat në Ciudad Juárez.

Tri gra u vranë gjithashtu në një shtëpi në lagjen Primero de Septiembre dhe katër burra u vranë në një dyqan tjetër të mekanikëve.

Në Chihuahua, të gjitha viktimat u qëlluan dhe u vranë në rrugët e qytetit. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm njoftoi se një nga të vrarët ishte një ish-oficer policie.

(e.f/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb