Lumenj droge që vinin nga jashtë, veçanërisht nga Shqipëria, Turqia dhe Holanda dhe më pas shpërndaheshin në Itali. Guardia di Finanza e komandës provinciale të Brindisit ka ekzekutuar dje masat e arrestit ndaj 23 personave (19 në burg dhe 4 në arrest shtëpie) midis provincave të Brindisit dhe Tarantos, si dhe në Kalabri dhe në Shqipëri. Që nga viti 2018, lupa e hetuesve, e koordinuar nga Prokuroria, është fokusuar në një organizatë të dyshuar kriminale ndërkombëtare që dyshohet se ka aftësi të konsiderueshme financiare dhe logjistike.

Si në Brindisi (veçanërisht në Oria) ashtu dhe në Tarantino (në Manduria) kanë mbërritur me kalimin e kohës disa furnizime me heroinë dhe kokainë, që vinin nga Turqia dhe Holanda, duke kaluar nëpër Ballkan dhe të shpërndara pas një kalimi në Tokën e Shqiponjave, përtej të Adriatikut. Më pas kalonin te hedha në treg në Itali.
Trafik i rëndësishëm dhe fitimprurës, aq sa tërhoqi edhe vëmendjen e Sacra Corona Unita të Mesagna-s, e gatshme për të kërkuar pjesën e saj.

Hetimet bënë të mundur hetimin e 45 personave në total për trafik ndërkombëtar droge, zhvatje e rënduar me metodën mafioze, posedim dhe mbajtje në vend publik të armëve të zakonshme dhe armëve luftarake, dëmtim, shkelje të detyrimeve të vendosura me masën parandaluese, etj. Në vazhdën e veprimeve të policisë gjyqësore, duke vërtetuar hipotezat hetimore, u sekuestruan: 57.526 kilogramë kokainë; 200 gram heroinë; Rreth 20 kilogramë lëndë përzierëse; mbi 200 euro cash, 2 pistoleta dhe një karikator, 2205 fishekë të kalibrave të ndryshëm.
Nga hetimet u bë e mundur edhe denoncimi pranë organeve gjyqësore të dy subjekteve rezidentë në provincën e Brindisit për veprën penale të pastrimit të parave, pasi për të penguar identifikimin e origjinës kriminale, shumat e mëdha “likuide” i riinvestuan në aktivitete spekulative, të ardhura nga veprimtaria në lidhje me trafikun e drogës.
Krahas masave të sigurimit personal, Guardia di Finanza do të vazhdojë edhe me sekuestrimin e pasurive dhe burimeve financiare që u atribuohen disa prej të dyshuarve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb