Presidenti francez Emmanuel Macron i tha homologut të tij finlandez Sauli Niinistö të enjten se Franca “mbështet plotësisht” ofertën e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO.

Më herët të enjten, kancelari gjerman Olaf Scholz gjithashtu përshëndeti ofertën e Finlandës për t’u bashkuar me aleancën dhe ofroi “mbështetjen e plotë” të Berlinit, pasi presidenti dhe kryeministri i Finlandës njoftuan mbështetjen e tyre për anëtarësimin në NATO , duke lëvizur kombin nordik, i cili ndan një kufi 800 milje me Rusia,  një hap më afër anëtarësimit në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Të mërkurën, Niinistö tha se presidenti rus Vladimir Putin duhet “të shikohet në pasqyrë” nëse Finlanda vendos të bashkohet me NATO-n për të rritur sigurinë e saj.

Ndërsa fliste së bashku me kryeministrin britanik Boris Johnson në Helsinki, lideri finlandez tha se nëse Finlanda do të anëtarësohej në NATO, do të ishte rezultat i veprimeve të vetë Putinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb