Rubrika e së përditshmes më të njohur franceze, “Le Monde”, e quajtur “Dekoduesit”, demaskoi një postim që këto ditë po bën xhiron e rrjetit.

Fotoja është pa kontekst dhe lajmi i përhapur është i rremë.

Në postin e ilustruar nga një imazh në një strehë malore të lartë dhe i shikuar mbi 11 000 herë, shohim presidentin Emmanuel Macron në tavolinë me bashkëshorten e tij, Brigitte, dhe një grup miqsh, që janë duke hedhur verë nëpër gota nga një shishe “Magnum” i kuq.

Aty shkruhet se ndërkohë që Parisi digjet nga jelekverdhët, presidenti pi verë 2 000 euroshe.

Por, “Dekoduesit” i kanë bërë gjërat më të qarta: para së gjithash, fotografia daton që nga prilli i vitit të kaluar.

Dhe, vera që Macron derdh është një “Chateau Montus”, një ‘Madiran’ i kuq që mund të kushtojë mesatarisht 22,50 euro shishja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: